Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa plakatów Lesława Granata ”Przeciw agresji”

OPRAC.:
Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Jeszcze tylko do 10 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie można oglądać wystawę plakatów Lesława Granata ”Przeciw agresji”.

Artysta w swoich pracach ukazuje bolesne daty i wydarzenia w historii Polski i narodów walczących o wolność. Tematyka plakatów dotyczy m .in. takich wydarzeń, jak bitwa pod Grunwaldem, powstanie styczniowe, walka Legionów, 1 i 17 września 1939 roku, Czechosłowacja 1968 roku, Czeczenia, Paryż 2015, Palestyna, Ukraina 2022. Autor posługuje się symbolicznym skrótem, niekiedy korzysta z fotografii i obrazów innych twórców wpisując w nie własne wiersze. Lesław Granat jest artystą niezależnym, prezentującym swoje grafiki i wiersze poza głównym obiegiem.

,,Figa 2022

Lesław Antoni Granat urodził się 8 IV 1958 w Rzeszowie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Wydz. Humanistyczny (1981). W latach 1981-2005 pracował jako nauczyciel nauczania początkowego. Poeta, autor grafik, rysunków, fotografii, karykatur, plakatów i haftów.

W październiku 1980 współzakładał NZS w WSP; w lutym 1981 uczestniczył w strajku w WSP. W VI 1981 autor niezależnej wystawy grafiki ''Związane z...'' w Osiedlowym Domu Kultury Nowe Miasto w Rzeszowie, zamkniętej w wyniku interwencji władz. Autor opracowania graficznego pism NZS WSP: „Kontrapunkt”, „CIA. Centrum Informacji Akademickiej”, „Zleb”, „Gadom”. Od 1981 w „S”.

Jako poeta zadebiutował w 1987 na łamach nieregularnego tygodnika „Rola Katolicka”. Autor tomików poezji: ''Drzazga wnętrza'' (1991), ''Wieko wieku'' (1991), poematu

''Stygmat Stacji'' (1996), albumu fotograficznego ''Rzeszowski Kościół z Papieżem'' (1991), książki ''L jak Lwów'' z własnymi rysunkami architektury (1992), antologii poezji ''Strofy milenijne'' (2000), wierszy w zbiorze ''Okna'' wydanym w USA (2007), wielu plakatów i rysunków o tematyce patriotyczno-niepodległościowej; współautor (ze Zbigniewem Fidlerem) projektu tablicy Pamięci Orląt Lwowskich umieszczonej na murze SP nr 14 w Rzeszowie. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2014).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto