Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz filmu "Weigl- zwyciężyć tyfus" w rzeszowskim kinie Zorza [WIDEO]

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Luiza Lizut
Luiza Lizut
Wideo
od 12 lat
Premierowy pokaz filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus” przyciągnął do kultowego Kina Zorza w Rzeszowie liczną widownię. Po pokazie uczestnicy wydarzenia mieli okazję spotkać się z twórcami kinowej produkcji.

- W filmie pojawiam się w scenach współczesnych, w wątku pandemicznym, który opowiada historię Rudolfa Weigla i czasu wynalezienia szczepionki. Graliśmy tę scenę zaraz po pandemii w jednym zamkniętym mieszkaniu. I to było dla mnie mocne doświadczenie zważywszy na to, co się działo na całym świecie podczas pandemii - mówi Mateusz Mikoś, który wcielił się w postać ekranowego Andrzeja. Mikoś na co dzień występujący na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Film „Weigl-Zwyciężyć tyfus” to piąta produkcja z cyklu „Polscy Wizjonerzy”. Przedstawia sylwetkę wybitnego uczonego profesora Rudolfa Weigla, Austriaka z pochodzenia, Polaka z wyboru. Jako pierwszy na świecie w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. W postać żony Rudolfa Weigla wcieliła się rzeszowska aktorka Magdalena Kozikowska-Pieńko.

- Na ekranie pojawiam się w momencie, kiedy mój ekranowy mąż jest już w mocno zaawansowany w pracę nad odkryciem szczepionki. To jest właśnie moment, w którym spodziewam się naszego dziecka, a nasze drogi zaczynają się rozchodzić - opowiada aktorka.

Rudolf Weigl zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji leku. Byli wśród nich członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach. - Dla mnie najciekawszym wyzwaniem był upływ czasu. Film zaczynaliśmy nagrywać od ostatnich scen, w których byłam ucharakteryzowana na osobę o czterdzieści lat starszą - wspomina aktorka Dagny Mikoś grająca Annę Herzing. - Pierwszy raz jako aktorka miałam takie doświadczenie.

Kręcenie większości scen było zaplanowana we Lwowie, w miejscach, w których profesor Weigl pracował. Niestety z powodu zagrożenia spowodowanego wojną cała ekipa nie mogła w nich uczestniczyć.

„Weigl-Zwyciężyć tyfus” to pełnometrażowy 90-minutowy film fabularny w reżyserii Marcina Głowackiego. W rolę profesora Weigla wcielił się Marcin Kwaśny. W filmie występują także m.in.: Tomasz Stockinger, Artur Dziurman, Peter Lucas, Lesław Żurek, Maciej Słota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pokaz filmu "Weigl- zwyciężyć tyfus" w rzeszowskim kinie Zorza [WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto