Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie ma powstać Biblioteka Nowa z audytorium. Miasto i samorząd województwa podpisały w tej sprawie list intencyjny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
- Ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to wręcz obowiązek dla Rzeszowa i Podkarpacia - podkreśla Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Prezydent Rzeszowa i marszałek województwa ogłosili w czwartek, że nawiązują ścisłą współpracę na płaszczyźnie kultury.

- Wspólnie ruszamy w wielką przygodę ubiegając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla miasta, ale też tego regionu i dziedzictwa kulturalnego - podczas konferencji prasowej mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Ostatnio patrzy na nas cały świat. Jest to idealny moment, by pokazać nasz wspólny, wielki dorobek kulturalny i fakt, że mamy odważne pomysły. Chcemy kulturę stawiać na jeszcze wyższym poziomie. Tak, aby nadążała za rozwojem ekonomicznym.

Zwrócił uwagę, że flagowym przedsięwzięciem będzie podpisanie listu inwestycyjnego z marszałkiem w sprawie budowy w Rzeszowie Biblioteki Nowej.

- Takie tereny muszą mieć funkcje publiczne - Władysław Ortyl, marszałek województwa wskazywał na plac między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1. - Myślę, że ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. to wręcz obowiązek dla miasta i Podkarpacia. Dziś Rzeszów odmieniany jest przez przypadki w różnych częściach całego świata. Spotykamy się z tym podróżując w sprawach biznesowych i promocji. Uważam, że szanse na uzyskanie tego zaszczytnego tytułu są bardzo duże. Ale, żeby do tego doszło, trzeba wykazać pewne działania, plany, programy, zamierzenia. One będą powstawały w ramach naszej współpracy.

Marszałek wskazał, że pierwszym elementem będzie Biblioteka Nowa.

- Tak nazwaliśmy ten projekt, który tutaj powstanie. Razem z samorządem Rzeszowa współprowadzimy już bibliotekę wojewódzką i miejską, więc dalej tą jakość i dobre działanie musimy przenieść w nową infrastrukturę, nowe miejsce. Oddanie tego placu też będzie znaczącym elementem dla tych, którzy będą oceniali aplikację o tytuł.

Przypomniał, że biblioteka to jedno, ale w niedalekiej przyszłości rozbudowany zostanie także Teatr im. W. Siemaszkowej. - Do czytelnictwa również trzeba podejść w sposób innowacyjny. Podkarpacie te innowacje musi robić w każdym obszarze, nie tylko lotniczym.

Nieoficjalnie mówi się, że inwestycja może kosztować nawet 300 mln zł. Miasto i samorząd będą się starały o finansowanie zewnętrzne.

Na aplikowanie w sprawie tytułu miasto ma czas do 15 września.

Obecnie miasto zbiera poparcie kandydatury Rzeszowa m.in. ze strony artystów związanych z naszym miastem i regionem. Już dziś dla aplikacji Rzeszowa do tytułu ESK 2029 swoje poparcie wyrazili Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, pisarka Oksana Zabużko, Kortez czy Hirek Wrona.

Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przyznała, że ma nadzieję, iż już za kilka lat piękny, otwarty, inkluzywny obiekt biblioteki z audytorium będzie tu stał.

- Nawiązujący do najlepszych rozwiązań europejskich i światowych w zakresie budownictwa bibliotecznego.

Zwracała uwagę, że w dużych miastach biblioteki powstają w samych centrach albo miejscach wyeksponowanych.

- Bo są nie tylko wypożyczalniami, ale miejscami spotkań, odpoczynku, wydarzeń, warsztatów, koncertów, spotkań autorskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto