Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Ad memoriam Krzysztof Ruszel"

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Nowa Wieś Czudecka, pow. Strzyżów, Chałupa Walentego Jacka, 1971 r.
Nowa Wieś Czudecka, pow. Strzyżów, Chałupa Walentego Jacka, 1971 r. K. Ruszel, Archiwum Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie
Wystawa poświęcona jest osobie dr Krzysztofa Ruszla, wieloletniego kierownika początkowo Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, a następnie utworzonego w 1990 roku Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Od czasów studenckich zainteresowania badawcze dr Krzysztofa Ruszla były ściśle związane z regionem jego pochodzenia i temat ten pozostawał mu bliski przez cały okres pracy naukowej. Bardzo często w tematyce jego prac naukowych przewijał się temat Puszczy Sandomierskiej. Po raz pierwszy zagadnienie to zostało przez niego szerzej poruszone w rozprawie doktorskiej pt. „Kształtowanie się kultury ludowej w warunkach osadnictwa puszczańskiego. Na przykładzie Puszczy Sandomierskiej”.

W ciągu 42 lat pracy w muzeum uczestniczył, a później organizował wiele obozów naukowo-badawczych mających na celu dokumentację etnograficzną wybranego obszaru (budownictwo, obrzędowość i zwyczaje, sztukę, rzemiosło) na terenie regionu rzeszowskiego. W latach 1970-79 kierował 10 obozami naukowo-badawczymi na terenie wsi m. in. w powiecie ropczyckim (1971), łańcuckim i leżajskim (1973, 1974), Pogórza Strzyżowskiego (1978, 1979) oraz Błażowej i okolic (1976, 1977).

Oprócz zorganizowanych obozów naukowo-badawczych, indywidualnie pracował w terenie, dokumentując a później opracowując zjawiska szczególnie go interesujące. W zbiorach Archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie znajduje się obszerna dokumentacja charakterystycznej dla regionu tradycji Turków wielkanocnych, którą latami skrupulatnie badał.

Krzysztof Ruszel w archiwum muzeum pozostawił po sobie najwięcej materiału fotograficznego, na który składa się kilka tysięcy zdjęć. To właśnie je placówka zdecydowała się zaprezentować na wystawie „Ad memoriam Krzysztof Ruszel”, gdyż doskonale obrazują obszary jego zainteresowań badawczych.

Wystawa dostępna będzie od 2 listopada 2023 r. do 14 stycznia 2024 r. w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie, ul. Rynek 6.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto