MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymania przez rzeszowskie CBA. Chodzi o rektorów trzech wyższych uczelni

OPRAC.:
Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymań kolejnych osób związanych z uczelniami prywatnymi w Gdańsku, Wrocławiu oraz Toruniu. Śledztwo, które nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, ujawniło korzyści majątkowe o wartości 630 tys. złotych.

Akcja CBA na uczelniach niepublicznych

W ramach śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie, skupiono się na nieprawidłowościach występujących na niepublicznych uczelniach wyższych. Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej działającej na jednej z warszawskich niepublicznych szkół wyższych oraz przestępstw o charakterze korupcyjnym. Akcja ta jest częścią większego, wielowątkowego śledztwa, które ma na celu wyeliminowanie nielegalnych praktyk w sektorze edukacji wyższej.

Zatrzymania rektorów i profesora

W dniach 19 i 24 czerwca 2024 roku doszło do zatrzymań kluczowych osób związanych z uczelniami niepublicznymi. Wśród zatrzymanych znaleźli się: Roman G., rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, Rafał K., rektor i założyciel Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu oraz Grzegorz G., profesor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Z ustaleń śledztwa wynika, że osoby te wielokrotnie wręczały korzyści majątkowe członkom Polskiej Komisji Akredytacyjnej, wpływając tym samym na decyzje dotyczące ich uczelni.

Roman G., rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, Rafał K., rektor i założyciel Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu oraz Grzegorz G., profesor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu.

Środki zapobiegawcze i dalsze postępowanie

Po zatrzymaniach, podejrzani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej. Wobec dwóch podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru Policji. Wobec trzeciego podejrzanego, środek zapobiegawczy przybrał formę poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. zł i dozoru Policji z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.

Sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa, a śledczy zapowiadają kolejne działania w ramach tego postępowania. To już czwarta realizacja procesowa, która ma na celu wyjaśnienie i zakończenie nielegalnych praktyk na polskich uczelniach niepublicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto