MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie młodzież szkolna obchodziła „Dzień Dwujęzyczności”. Poruszono problem związany z hejtem

OPRAC.:
Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Impreza na Farmie Rzeszowskiej i dyskusja o hejcie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.
Impreza na Farmie Rzeszowskiej i dyskusja o hejcie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. ZS Społecznych nr 2 w Rzeszowie
Mimo, że rozpoczęły się wakacje, to tuż przed ich rozpoczęciem Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie zorganizował Dzień Dwujęzyczności na Farmie Rzeszowskiej wprowadzający i przygotowujący do Światowego Dnia Dwujęzyczności . Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Inicjatorką obchodów tego święta była Agnieszka Chołody  jedna z mam , której dwójka dzieci, po powrocie ze Stanów Zjednoczonych uczy się w Zespole Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie. Podobna impreza była obchodzona w szkole polonijnej w USA gdzie drugim językiem, którego uczyły się dzieci, był język polski.

- Dwujęzyczność to płynne posługiwanie się co najmniej dwoma językami oraz związane z tym osadzenie w kulturze i określony sposób myślenia. Osoba dwujęzyczna często nie ma preferowanego języka i również swobodnie komunikuje się w obu. Do tego dochodzi jeszcze umiejętność szybkiego „przełączania się pomiędzy językami”. Frank Smith powiedział, że jeden język ustawia cię w korytarzu życia, dwa języki otwierają każde drzwi po drodze. W naszej szkole uczniowie mają możliwość nauki oprócz języka polskiego języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego , hiszpańskiego,  włoskiego i  chorwackiego, co pozwala nam mieć nadzieję na poznawanie innych kultur i innych osobowości – podkreśla Grażyna Szarama dyrektor ZS Społecznych nr 2 w Rzeszowie.

W czasie wydarzenia poruszony był  problem wszechobecnego i wszechogarniającego społeczeństwo  hejtu, który coraz często pojawia się także w szkołach. Na Farmie Rzeszowskiej istnieje możliwość udziału w różnych aktywnościach , które zbliżają młodszych i starszych.

- To stwarza możliwość aktywnego i bardzo ciekawego spędzenia czasu. Odchodzimy od komputerów , więcej działamy w życiu realnym. Ma to  ważne znaczenie szczególnie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży-zauważa Grażyna Szarama.

  Impreza była formą warsztatów umacniających poczucie własnej wartości oraz  przygotowujących  uczniów do pozytywnego postrzegania drugiego człowieka również w czasie wakacji.

Właścicielka Farmy Rzeszowskiej Marta Gumieniak podkreśliła, że:  Święto Dwujęzyczności jest jednym z wielu przykładów na to ,jak pasja i determinacja mogą zmieniać świat na lepsze, otwierają nowe perspektywy dla młodych umysłów. To dowód na to, że marzenia mogą przybierać formy, które inspirują i uczą jednocześnie.

 W trakcie uroczystości nastąpiło połączenie się on-line z Danutą Świątek nauczycielką j.polskiego w Nowym Jorku, która zaprosiła całą społeczność szkolną do udziału w październikowym  Światowym Dniu Dwujęzyczności.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto