Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była prezes Uzdrowiska Rymanów Iwona O. usłyszała 12 prokuratorskich zarzutów

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Śledztwo w tej sprawie od prawie dwóch lat prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Śledztwo w tej sprawie od prawie dwóch lat prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA
Iwonie O., byłej prezes Uzdrowiska Rymanów, popełnienie aż 12 przestępstw zarzuca prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Są to głównie przestępstwa o charakterze finansowym i dotyczą okresu, w którym Iwona O. była prezesem Uzdrowiska Rymanów. Pełniła tę funkcję od 2014 roku do sierpnia 2022 roku.

- Chodzi m.in. o usiłowanie oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie na kwotę 221 301 złotych poprzez podanie nieprawdy w dokumentacji będącej podstawą do uzyskania dotacji z tytułu działań związanych z pandemią COVID-19. Także przyjmowanie korzyści majątkowych, przywłaszczenie mienia stanowiącego własność uzdrowiska, fałszowanie dokumentów urzędowych, wręczenie korzyści majątkowej innej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań - informuje prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Śledztwo w tej sprawie jest od dwóch lat prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. W lipcu 2022 r. CBA przeszukało dom Iwony O. Przeanalizowano też oświadczenia majątkowe Iwony O. i jej męża. Jeszcze do niedawna Iwonę O. chronił immunitet członkini Trybunału Stanu. Do jego składu została wybrana w 2019 roku, z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. W listopadzie ub. roku Sejm wybrał nowy skład trybunału.

21 lutego na polecenie prokuratora Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze CBA w Rzeszowie zatrzymali Iwonę O. oraz sześć innych osób w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. zorganizowanej grupy przestępczej działającej w jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie oraz nieprawidłowości związanych z działalnością byłej prezes uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju.

Poza Iwoną O., sześć osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych oraz osobistych.

- Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą Pawłowi Cz. w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznej rektora wyższej uczelni niepublicznej prokurator zarzucił popełnienie łącznie 30 przestępstw polegających przede wszystkim na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci świadectw ukończenia studiów podyplomowych. A także popełnienie przestępstw nadużycia stosunku zależności służbowej i doprowadzenia innych osób do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym oraz kierowania gróźb wobec świadków w celu wywarcia wpływu na ich zeznania w niniejszej sprawie - informuje prok. Przemysław Nowak.

- Zatrzymani to osoby wchodzące w skład władz jednej z warszawskich niepublicznych uczelni wyższych oraz osoby zajmujące się rekrutacją osób, którym zależało na uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej bez konieczności zdawania egzaminów oraz udziału w zajęciach - podaje zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Chodzi o uczelnię Collegium Humanum z Warszawy, która jedną spośród swoich wielu filii miała w Rzeszowie. Handel dyplomami dotyczył m.in. dokumentów poświadczających ukończenie studiów podyplomowych, umożliwiających zasiadanie w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

- Wobec trzech podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach o tymczasowe aresztowanie. Sąd, podzielając argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie, przy czym w odniesieniu do podejrzanej Iwony O. zastrzegł możliwość zmiany tego środka zapobiegawczego pod warunkiem wpłaty poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. złotych - podkreśla prok. P. Nowak.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze, czyli poręczenia majątkowe w wysokości od 40 do 100 tys. złotych, dozory policyjne połączone z zakazem kontaktowania się z innymi uczestnikami postępowania oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportów.

Sprawa jest rozwojowa. W dotychczasowym śledztwie zarzuty przedstawiono łącznie 30 osobom.

Śledczy mają apel do uczestników przestępczego procederu. W domyśle chodzi głównie o ludzi, którzy w nielegalny sposób uzyskali dyplomy.

- W celu skorzystania z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu karnego, osoby uczestniczące w przestępczym procederze nielegalnego handlu dyplomami powinny niezwłocznie zgłosić się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie - informuje biuro prasowe CBA.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Była prezes Uzdrowiska Rymanów Iwona O. usłyszała 12 prokuratorskich zarzutów - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto