Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Znaki Kultury” - nagrody marszałka województwa dla wybitnych twórców z Podkarpacia [ZDJĘCIA,WIDEO]

Beata Terczyńska, Marcin Żminkowski
Wideo
od 16 lat
Nagrodą marszałka „ Znak Kultury”, która honoruje twórców i animatorów kultury oraz osoby, które chronią dziedzictwo narodowe doceniono w piątek 9 twórców i 15 zespołów z regionu.

Gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury zorganizowana została już po raz 25. Od 1999 r. uhonorowano już 562 osoby indywidualne, w tym: aktorów, reżyserów spektakli teatralnych malarzy artystów, grafików, artystów plakatu, fotografików, muzyków, a także 293 zespoły, m.in. pieśni i tańca ludowego, chóry, kapele, orkiestry.

- Jestem dumy i szczęśliwy, że mogę wręczyć „Znaki Kultury”. To twórcy i animatorzy kultury rozsławiają swoją twórczością i dokonaniami własne talenty, jednocześnie ukazując w nich piękno, bogactwo i potencjał Podkarpacia - mówił marszałek Władysław Ortyl. - Kultura tworzy nasze korzenie, buduje naszą tożsamość, oddaje i kształtuje piękno naszego świata

Za całokształt działalności nagrody odebrali:

 • Andrzej Marek Bałata - twórczość artystyczna. Wokalista jazzowy, bard, muzyk, kompozytor i plastyk, czynny zawodowo od 40 lat. Założyciel zespołu „Cantabile in Jazz”, w którym występowały wokalistki: Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack. Występował z najwybitniejszymi artystami, m.in. : Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, i Włodek Pawlik. Znany w kraju i za granicą z realizacji projektów muzycznych o tematyce historycznej i patriotycznej we współpracy z muzykami kompozytorami polskiej estrady. Znana jest jego kreacja Kantora z powieści I.B. Singera „Sztukmistrza z Lublina” według musicalowej adaptacji Jana Szurmieja. Koncertuje w Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, Koszalinie i w Rzeszowie we współpracy z Wojewódzkim Domu Kultury. Uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2018 r. Otrzymał Nagrodę artystyczną Polskiej Estrady 2007 r. Uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2018 r.
 • Agnieszka Gwoździowska-Piekarska - twórczość artystyczna. Artystka fotografik, zaangażowana w realizację projektu „Znikające obrazy Podkarpacia” na forum Mieleckiej Grupy Fotograficznej. Ma na swoim koncie autorski projekt fotograficzny - obszerny zbiór fotografii wierzb - zaprezentowany w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pt. „Szlakiem podkarpackich wierzb”. Pełni rolę koordynatora projektów, współorganizatora i uczestnika plenerów fotograficznych zrealizowanych przez Mielecką Grupę Fotograficzną m.in. w Rzeszowie, Jarosławiu i Bardejowie na Słowacji. Od 2010 r. prezentuje swoje fotografie na ekspozycjach zbiorowych w ww. miastach oraz Cisnej, Jaśliskich i Nowym Żmigrodzie. Jej prace prezentowane były także w ramach wystaw pokonkursowych za granicą: w Serbii, Macedonii Północnej, USA, Chinach (Szanghaj) i Malezji. Otrzymała Nagrodę główną w konkursie fotograficznym „Chwila z książką”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dra Michała Marczaka w Tarnobrzegu za prace pt. „Karty radości”.
 • Stanisław Popek - twórczość artystyczna Artysta rzeźbiarz, pochodzi z Pysznicy, tworzy od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W swoich pracach ukazuje postaci znane z historii Polski i życia społecznego naszego kraju: Ks. Jerzy Popiełuszko, Maria Skłodowska-Curie, Ojciec Hieronim Ryba. W płaskorzeźbach zatrzymuje pamięć o osobach pochodzących z Pysznicy. Swoją wiedzą artystyczną dzieli się z młodym pokoleniem podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży, które prowadzi w miejscowości Kochany we własnej galerii. Jest autorem wystawy rzeźb pn. „Obudź się Europo!”. Od kilku lat pracuje nad wystawą swego życia pt. „Ku niebiańskiemu wernisażowi”. Jego prace znajdują się w zbiorach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Biura Wystawa Artystycznych w Rzeszowie, Sandomierzu, Połańcu i zbiorach prywatnych. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 2018, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury, Wyróżnieniem Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach konkursu Związku Polskich Artystów i Plastyków za prace: „Budowle milczenia”, „Budowle na piasku” 1994, Nagrodą Wójta Gminy Pysznica za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej 2020.
 • Wiesław Sitko - upowszechnianie kultury. Pełni funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, animator kultury lasowiackiej z serca i pasji, dzięki któremu dziedzictwo Lasowiaków zaczęło być dostrzegalne w przestrzeni publicznej. Inicjator wydarzeń muzycznych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, emitowanych w Programie II Polskiego Radia. Należą do nich: Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki, cykl wydarzeń popularyzujących wartości dziedzictwa Lasowiaków, Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych, „Sobótki u Lasowiaków”, „Poznajemy obrzędy i zwyczaje Lasowiaków”. Z inicjatywy Pana Sitko na podkarpackim rynku fonograficznym pojawiły się płyty i filmy promujące kulturę lasowiacką i towarzyszące wydarzeniom festiwalowym, są to: wydawnictwa płytowe z cyklu „Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej”, wydawnictwo DVD na temat życia i twórczości Władysława Pogody oraz płyta z jego muzyką pod wspólnym tytułem „Pogoda nad Nilem – Muzyka w duszy Władysława Pogody”. Uhonorowany Złotym Medalem za długoletnią służbę w 2022 r., Medalem Niepodległości Polski w 2019 r.
 • Ewelina Łopuszańska - twórczość artystyczna. Poetka, należy do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i innych stowarzyszeń. Debiutowała w antologii „Rzeszów w poezji” w 2010 r. Wydała pięć tomików poezji i dwa zeszyty poetyckie. Popularyzuje piękno słowa poprzez swoją twórczość publikowaną na łamach prasy regionalnej i portalach internetowych: „Nasz Przemyśl”, ogólnopolski miesięcznik literacki „Krajobrazy”, prasa polonijna w USA – „Biały Orzeł”. Popularyzuje własne teksty i innych petów na portalach społecznościowych: FB, Instagram, Twitter oraz portalach internetowych: pogranicze.eu, Mielecka Grupa Literacka Słowo, na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach literackich organizowanych m.in. w Rzeszowie, Odrzykoniu, Lubeni i Nowej Sarzynie, współpracuje ze Związkiem Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie. Organizatorka wydarzeń poetyckich o charakterze interdyscyplinarnym z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, w których biorą udział artyści prezentujący swój dorobek w dziedzinie sztuk wizualnych, muzyki i teatru. Angażuje się w realizację wieczorów poetyckich na terenie województwa: w Mielcu, Przemyślu, Wielokrotnie nagradzana za działalność literacką: doroczna nagroda za debiut Podkarpacia 2013 za tomik „Ewoliny”, wyróżnienie – statuetka za debiut Podkarpacia w 2013 r., I Nagroda w Turnieju Poetyckim „Pod Majowym Księżycem” 2015, Wyróżniona Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej 2020 r
 • Dorota Gunia - upowszechnianie kultury. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie, animator kultury, wspiera edukację muzyczną i patriotyczną młodego pokolenia. Dyrygent Chóru „Cantilena” w Radymnie od 2007 r. Jednym z najważniejszych projektów muzycznych, w których wziął udział chór były „Litanie Wołyńskie” wykonane podczas rekonstrukcji historycznej pt. „Wołyń 1943-2013. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Z jej inicjatywy powstała „Akademia Malucha” – miejsce rozwoju muzycznych talentów wśród dzieci i młodzieży oraz Studio Piosenki MOK. Pomysłodawczyni siedmiu edycji wydarzenia „Radymno Jazz Festiwal”, od 24 lat przeprowadza eliminacje do konkursu wokalnego dla dzieci i młodzieży „Wygraj sukces”, od 15 lat wspólnie z Centrum Kulturalnym w Przemyślu dba o realizację „Podkarpackiego Przeglądu Chórów – pieśni pasyjne”. Dzięki Jej zaangażowaniu formacja chóralna „Cantilena” zdobyła Grand Prix podczas VII Podkarpackiego Przeglądu Chórów „Pieśni Pasyjnej” i I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej 2018. Promowała Podkarpacie poprzez kulturę na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej w Budapeszcie. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki za pracę i osiągnięcia z zespołami 1990 r.
 • Janina Wań - twórczość artystyczna. Nauczycielka muzyki w PSM I i II st. w Stalowej Woli, założycielka Teatru Lalek „Przytulanka” w stalowowolskim Miejskim Domu Kultury, reżyser, autorka scenariuszy, autorka książek dla dzieci o bogatym 20-letnim dorobku w wielu dziedzinach sztuki. Pisze scenariusze do spektakli teatralnych, komponuje do nich muzykę, przygotowuje układy choreograficzne, projektuje i wykonuje scenografię, kostiumy i lalki. Tworzy także opowiadania dla dzieci, wydane w formie książkowej „Niesforny aniołek”. Teksty dla dzieci publikuje w czasopiśmie „Któż, jak Bóg” od 2011 r. oraz w polskim kwartalniku „Krynica” na Ukrainie od 2012 r. Bardzo aktywnie działa na polu muzyki jako kompozytor piosenek i dyrygent. Przez kilka lat prowadziła orkiestrę w PSM w Stalowej Woli. Jednym z wielu ciekawych zrealizowanych projektów muzycznych jest wykonanie „Concerto grosso na Boże Narodzenie” Arcangelo Corelliego w Klasztorze Kapucynów w Rozwadowie. Wyróżniona Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2016 r., Medalem Złotym za Długoletnią Służbę 2011 r. Teatr Lalek „Przytulanka” pod kierunkiem Pani Janiny Wań jest trzykrotnym laureatem Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Lublinie i Chełmie 2018 r.
 • Ireneusz Janicki - twórczość artystyczna. Artysta malarz z Jarosławia. Uprawia malarstwo i rysunek od 1988 roku. W tym roku obchodzi Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Jest również autorem i twórcą oryginalnych - ręcznie zaprojektowanych, użytkowych projektów - art princ , kalendarzy, ozdobnych kart pocztowych z widokami scen nie tylko z miasta Jarosławia, jego obrazy promują także na kartach pocztowych miasta Podkarpacia - Rzeszów, Łańcut, Pruchnik. Nie ogranicza się do regionu, ale ukazuje też Kraków, Sandomierz i Kazimierz Dolny. W latach 1998 – 2021 uczestniczył w regionalnych i międzynarodowych konkursach: III Międzynarodowe Biennale Malarstwa "Srebrny Czworokąt", "Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” BWA Rzeszów. Prezentuje prace na wystawach indywidualnych w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, Galerii Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Pałacu Sztuki w Krakowie. Zaangażowany w akcje charytatywne na rzecz potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez aukcje dzieł sztuki „Bliźniemu swemu" w Krakowie, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i w Rzeszowie. Uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie "Obraz Grafika, Rzeźba Roku" BWA Rzeszów w 2001 r.
 • Grażyna Kaznowska upowszechnianie kultury. Instruktor teatralny, reżyser, autorka scenariuszy, założycielka nieistniejącego już Teatru wizji i ruchu TOM-90 w Orelcu, Teatru Formy PARRA przy Ustrzyckim Domu Kultury. Obchodzi w tym roku Jubileusz 35-lecia działalności na rzecz upowszechniania kultury teatralnej. Założycielka Bieszczadzkiej Fundacji Rozwoju Postaw Twórczych „Orelec-GALA”, która pod Jej kierunkiem realizowała działania artystyczne m.in.: Bieszczadzkie Biesiady Teatralne i Plenery Plastyczno-Teatralne Śladami Bojków i Łemków. Pasję teatralną rozwija przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży szkół policealnych, studentów i absolwentów wyższych uczelni. Wielokrotnie aktorzy Teatru PARRA występowali na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Polskiej „Akermański Polonez” w Akermanie i Odessie, gdzie zespół otrzymał nagrody I stopnia w latach: 2007-2011. Zespół PARRY wystawiał sztuki także w Belgii, Grecji i Niemczech. Zdobywca nagrody na Podkarpackich Konfrontacjach Teatralnych w Rzeszowie: Nagroda główna Brosza Wandy w 2021 r. oraz Nagrody I stopnia na Festiwalu „Zamęt Teatralny” w Mińsku Mazowieckim w 2006 r. Pani reżyser został uhonorowana Rzeszowską Nagrodą Alians w dziedzinie kultury w 2001 r., za szczególne osiągnięcia w rozwijaniu sztuki teatralnej.

Nagrody zbiorowe otrzymali:

 • Orkiestra Dęta OSP z Dylągówki,
 • Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli,
 • Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa,
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza - Zdroju,
 • Chór Michael z Kańczugi,
 • Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Zaborowa,
 • Kapela i Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Lutoryża,
 • Kwartet Smyczkowy „Po 13-tej” z Rzeszowa,
 • Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy,
 • Zespół Taneczny Iskierka z Łańcuta,
 • Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki,
 • Orkiestra Dęta w Markowej, Duet „Fidelis” z Przemyśla,
 • Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego,
 • Chór „Deo Cantamus” z Tuczemp.

Nagrodę „Mecenas kultury podkarpackiej” otrzymał Wiesław Depa za wsparcie w upowszechnianiu kultury literackiej. Prezes Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Rzeszowie, miłośnik literatury udostępnił na potrzeby rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich pomieszczenie w siedzibie spółdzielni PSS, gdzie literaci odbywają spotkania.

Pięciu twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi:

 • Katarzyna Gągol,
 • Bartosz Jawor,
 • Szymon Radzio,
 • Bogusława Trela,
 • Eryk Oliwa.

Na tegoroczne nagrody dla twórców kultury z budżetu województwa przeznaczonych zostało ponad 190 tysięcy złotych. Od 1999 roku na ten cel budżet województwa przekazał ponad 3,3 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Znaki Kultury” - nagrody marszałka województwa dla wybitnych twórców z Podkarpacia [ZDJĘCIA,WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto