Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fantastyczny koncert galowy "Rzeszów Forever" zakończył XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Wideo
od 16 lat
Rzeszowska Hala Podpromie cała wypełniona była publicznością, która przyszła zobaczyć i oklaskiwać kilkugodzinny koncert "Rzeszów Forever", który w poniedziałkowy wieczór zakończył tegoroczny XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. - Potraficie być naszymi najlepszymi ambasadorami Polski na świecie - tak do Polonusów mówiła Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP.

Dla Polonii i Polaków rozsianych po świecie folklor zawsze był istotnym znakiem tożsamości. Repertuar ludowy niezmiennie porusza polską duszę łącząc różne pokolenia Polaków we wspólnotę uczuć - napisał Andrzej Duda, prezydent RP, pod którego honorowym patronatem odbywał się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Ten list został odczytany podczas festiwalu galowego w rzeszowskiej Hali Podpromie przez ministra Andrzeja Derę.

Prezydent Duda podkreślał, że wykonywane tańce wywierają na odbiorcach niepowtarzalne wrażenie.

- Dziękuję za ten piękny wyraz wierności polskiemu dziedzictwu - zwrócił się do Polonusów. - Dziękuję za to, że kultywujecie wartości patriotyczne i prezentujecie w świecie naszą kulturę.

Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu tak mówiła do Polonii: - Przed nami absolutnie wyjątkowy wieczór, który najlepiej nam wszystkim udowadnia, że niezależnie od tego, gdzie rzucił nas los, gdzie przyszło nam żyć- czasami od wielu pokoleń - tak samo odczuwamy miłość do Polski, tak samo Polskę nosimy w sercu, tak samo możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, jesteśmy jedną wielką rodziną. Potraficie być naszymi najlepszymi ambasadorami Polski na świecie.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego dziękował zespołom, że przez ostatnie dni zachwycali folklorem, swoim kunsztem, umiejętnościami, które zostały wyćwiczone daleko poza granicami naszego kraju. - Koncert galowy to nie pożegnanie. To tylko sygnał i zaplanowanie przyszłego, już 20. światowego festiwalu polonijnego. Bardzo się cieszymy, że Podkarpacie, że Rzeszów mogły się stać choć na chwilę stolicą polskiego folkloru. Za przyczyną was, którzy kultywujecie tą piękną tradycję. Bardzo serdecznie wam dziękujemy.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podkreślał, że jest bardzo dumny z rzeszowian i mieszkańców województwa, którzy tak licznie przybyli na koncert finałowy.

- To pokazuje, że podtrzymywanie naszej pięknej tradycji, przywiązanie i miłość do folkloru w tym mieście nadal jest na najwyższym poziomie. Nasi goście, cudowni Polonusi z całego świata nie mają lepszej publiczności, niż wy. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo na Rzeszów ostatnimi czasy patrzy cały świat. zatem nie ma lepszego miejsca, żeby pokazać nasze piękne dziedzictwo, naszą tożsamość narodową i kulturową. Ale ta edycja jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Konsekwentnie doprowadził do niej jeden człowiek. To pan Mariusz Grudzień, który przez ostatnich 10 lat był dyrektorem festiwalu.

Mariusz Grudzień, dyrektor XIX ŚFPZF w Rzeszowie otrzymał Nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego.
- Rzeszów pokochał ten festiwal, a festiwal pokochał Rzeszów. I daj Boże, żeby przez następnych 50 lat ten festiwal w Rzeszowie został, bo szkoda, żeby wyjechał na emigrację. Zatem dbajmy o to, aby zrobić wszystko, żeby ten festiwal się rozwijał - mówił wyróżniony.

Na zakończenie wspaniałego koncertu specjalnego błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym w hali udzielił także biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Przypomnijmy. W festiwalu wzięło udział 20 zespołów z 10 państw z 4 kontynentów. Przybyli m.in. z USA, Kanady, Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii.

Na scenie prezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Kukułeczka” z Perth (Austaralia), z dalekiej Brazylii zespół „Junak” (Kurytyba). Z Kanady występowały aż trzy zespoły: „Łowicz” z Edmonton, „Polanie” z Calgary oraz „Polonez” z Vancouver. Z Litwy przyjechał Zespół Pieśni i Tańca „Troczanie” z Troków. Z Mołdawii pokazała się grupa „Polacy Budżaka” z Komrat. Zza zachodniej granicy, a konkretnie z Hannoweru pokazała się grupa „Polonia”. Z Czech przyjechały dwa zespoły: „Olza” z Czeskiego Cieszyna i „Suszanie” z Suchej Górnej. „Polanie znad Dniepru” to z kolei ekipa z Kijowa. Ze Stanów Zjednoczonych wystąpiła największa reprezentacja Polonii - to zespoły „Echo z Polski” (Toledo), „Lajkonik” (Tucson), 4 grupy z Chicago: „Lajkonik”, „Polonia”, „Wici”, „Wesoły Lud” i dwie z Detroit: „Polanie”, „Wawel” oraz z Wielkiej Brytanii zespół „Karolinka”.

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1969 roku i od tego czasu stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fantastyczny koncert galowy "Rzeszów Forever" zakończył XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto