Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisławy Kopiec „O lubeński dzwon”

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im Stanisławy Kopiec "O lubeński dzwon".
X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im Stanisławy Kopiec "O lubeński dzwon". Wojciech Tatara
Poeci amatorzy z całej Polski odwiedzili Lubenię k. Rzeszowa na finale jubileuszowego X Konkursu Poetyckiego „O lubeński dzwon”. Podczas uroczystości zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubeni w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Rzeszowie, Gminą Lubenia oraz GOK w Lubeni ogłoszono wyniki konkursu, przypomniano sylwetkę jego patronki i wręczono zwycięzcy symboliczny dzwon.

Na konkurs wpłynęło 38 zestawów wierszy, z których jury w składzie Jan Wolski, Adam Decowski oraz Aleksander Bielenda wybrało najlepsze prace.
Najwyżej zostały ocenione trzy wiersze pt. „ Zagubiona wieś”, Kuźnia ojca” oraz „Nie spłoszyć, zagubionej ciszy” autorstwa Tadeusza Dejneckiego z Płocka, który odebrał z rak wójta gminy Lubenia Adama Skoczylasa Lubeński dzwon.

-Wychowałem się na wsi, mój ojciec był kowalem, więc pamiętam jak ludzie przyjeżdżali do jego kuźni. Wiersze, które przygotowałem na konkurs przypominają mi dzieciństwo spędzone na pięknej i urokliwej polskiej wsi. Poezja param się już od jakichś 35 lat. Podczas mojej pracy w policji i teraz na emeryturze poezja zawsze mi towarzyszyła. Jestem laureatem kilkudziesięciu konkursów, udało mi się wydać również kilka tomików –mówi Tadeusz Dejnecki zwycięzca X edycji konkursu.

Na tegoroczna galę jubileuszową zdecydowano o wykonaniu statuetki, dzwonu u lokalnego wykonawcy, Mateusza Kotowicza. Przepiękne trofeum powstało z 1800-letniego czarnego dębu.

Drugie miejsce trafiło do Renaty Giży za wiersz pt. „Smutny strach na wróble” zaś trzecie miejsce otrzymała Paulina Wojciechowska za wiersz pt. ”Wspominam czasem…”
W trakcie gali odbywającej się w Sali Gminnego Ośrodka Kultury autorzy nagrodzonych wierszy zaprezentowali je dla licznie przybyłej publiczności.
O część artystyczną zadbali dzieci z ogniska muzycznego w Straszydlu.

Zanim jednak wręczono nagrody, wspominano patronkę konkursu zmarłą w 2012 roku wybitną poetkę pochodzącą z Lubeni Stanisławę Kopiec laureatkę prestiżowych literackich nagród i wyróżnień.

- Wiodącym celem, który przyświeca organizacji przez nas konkursu jest uhonorowanie pamięci rodzimej poetki Stanisławy Kopiec oraz propagowanie jej twórczości na terenie kraju. Dorobek Stanisławy Kopiec obejmuje różnorodne treści, największym przywiązaniem darzyła ona jednak życie na wsi, wprawdzie trudne, lecz bliskie naturze i Bogu. Z tego też względu konkurs poetycki noszący Jej imię również obejmuje tematykę wiejską. Wiersze konkursowe wychodzą spod piór nie tylko wytrawnych poetów, ale i amatorów –opowiada Justyna Zima dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni.

Specjalnie na tegoroczna galę konkursową uczniowie ze szkół podstawowych w Lubeni, Siedliskach, Straszydlu i Sołonce przygotowali wystawę obrazów nawiązującą do jednego z tomików S. Kopiec pt. „Niebieska wieś”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto