MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już 18 maja Rzeszowskie Piwnice organizują trzeci spacer miejski z cyklu „Szlakiem Znanych Rzeszowian”

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Zaproszenie na trzeci spacer  „Szlakiem Znanych Rzeszowian”
Zaproszenie na trzeci spacer „Szlakiem Znanych Rzeszowian” UM Rzeszów
Spacery „Szlakiem Znanych Rzeszowian” to inicjatywa Urzędu Miasta i Rzeszowskich Piwnic mająca na celu przybliżenie sylwetek ludzi, których życie było ściśle związane z miastem. Trzecia już wędrówka po ulicach Rzeszowa z tego cyklu odbędzie się pod hasłem "Architekci na usługach Lubomirskich".

Z okazji obchodów 670-lecia Miasta Rzeszowa oraz ogłoszenia plebiscytu do tytułu „Osobowość Rzeszowa” organizatorzy zapraszają na cykl spacerów „Szlakiem Znanych Rzeszowian”. Jest to inicjatywa mająca na celu przybliżenie sylwetek ludzi, których życie było ściśle związane ze stolicą Podkarpacia.

Podczas cyklu spacerów będzie można dowiedzieć się o osobach, które w sposób szczególny zapisały się w historii miasta. Oprowadzał będzie Jakub Pawłowski, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spacer „Szlakiem Znanych Rzeszowian”

Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa oraz Rzeszowskie Piwnice. Temat trzeciego spaceru to "Architekci na usługach Lubomirskich".

Spacer rozpocznie się w sobotę, 18 maja o godzinie 12:00 i potrwa do godziny 14:00
Miejsce zbiórki: Ruszamy z Wygnańca, spod kościoła na ul. Reformackiej

"Architekci na usługach Lubomirskich"

W chwili przejęcia władzy w Rzeszowie przez ród Lubomirskich herbu Szreniawa Bez Krzyża, miasto stało się jednym wielkim placem budowy. A kiedy ukończono żmudny proces przekształcania Rzeszowa w modny, zachodnioeuropejski ośrodek rezydencjonalny, na długi czas wykreowano wizerunek miasta, a przynajmniej w jego najstarszej części. Do tego arcytrudnego zadania Lubomirscy potrzebowali nietuzinkowych ludzi. To właśnie wtedy pojawili się tutaj wybitni architekci, którzy poprzez swoje pochodzenie, reprezentowanie pewnych szkół, sposoby patrzenia wedle wzorców i standardów swej epoki, stworzyli z miasta nad Wisłokiem swoistą perełkę barokowo-klasycystyczną.

To tutaj prężnie działał Tylman z Gameren, który pochodził z Niderlandów. W Rzeszowie zadomowił się ród Belottich z Włoch – Piotr i jego syn Jan Chrzciciel. Wreszcie, poprzez związki polityczne i rodzinne z Dreznem, w mieście na stałe osiadł Karol Henryk Wiedemann.

Zapraszamy na wędrówkę po Rzeszowie Lubomirskich, niegdysiejszą siedzibę jednego z największych rodów magnackich Rzeczypospolitej, dla których architektura, urbanistyka, sztuka i rzemiosło, stały się asumptem do pokazania swej wielkości. Ruszamy z Wygnańca, spod kościoła na ul. Reformackiej - czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto