Wideo zaczęło krążyć po facebookowych grupach związanych z Rzeszowem oraz na różnych fanpage'ach w środę 24 czerwca.
- Znana z odchylenia liberalno-lewicowego brytyjska stacja BBC, wyemitowała reportaż, w którym podano, że słynny rzeszowski monument znalazł się na celowniku ludzi z Black Lives Matter. Według nich pomnik ten jest emanacją rasizmu, gdyż jego kształt odzwierciedla waginę czarnej kobiety
- czytamy na stronie Instytut Prawdy Niepoprawnej Politycznie na FB.
Wideo dotarło także do znanej rzeszowskiej grupy na FB, "Sąsiedzi Rzeszów".
Rasistowski pomnik w Rzeszowie - to fake news
Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu materiałowi pod kątem autentyczności. Na początek odwiedziliśmy stronę BBC.com, na której nie znaleźliśmy żadnej wzmianki na temat kontrowersyjnego materiału. Również hasłowe szukanie na stronie nie znalazło tego filmu.
Kolejna rzecz, która pozwala sądzić że film jest fake newsem to fakt, iż po wypowiedzi spikerki na ekranie pojawia się mężczyzna, który nie jest w żaden sposób przedstawiony.
Wątpliwościom należy poddać również samą treść jego wypowiedzi. Nijak ma się ona do całości materiału, mężczyzna mówi o złym traktowaniu przez policję, nierównościach rasowych, a dopiero później mówi o pomniku. Nie wymienia jednak o jakim pomniku, najprawdopodobniej fragment tej wypowiedzi został więc skopiowany z materiału którejś z amerykańskich stacji telewizyjnych.
Należy też zwrócić uwagę na to, że żaden z newsowych materiałów BBC nie ma w tej chwili podobnych pasków do tych, które widzimy na filmie. Logo z kolei w łatwy sposób można pobrać z sieci.
Materiał filmowy widoczny powyżej przesłał nam jeden z Czytelników.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?