Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schrony i miejsca ukrycia na Podkarpaciu. Jak je znaleźć w naszym regionie?

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wnętrze schronu w budynku przy ul. Krakowskiej 10 w Rzeszowie
Wnętrze schronu w budynku przy ul. Krakowskiej 10 w Rzeszowie Krzysztof Kapica
Temat schronów wraca regularnie od wybuchu wojny na Ukrainie. Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu? Mieszkańcom regionu w ich znalezieniu może pomóc aplikacja „Schrony”.

Strażacy jeszcze w ubiegłym roku roku zakończyli inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów.

- Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia. W związku z tym pozyskano informacje z zasobów spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej - wyjaśnia bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

I dodaje, że funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu.

- Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie - tłumaczy Betleja.

Aplikacja „Schrony” pomoże znaleźć miejsce

Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.

Z darmowej aplikacji można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. - Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie - miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony - dopowiada rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Schrony zlokalizowane w budynkach o różnym przeznaczeniu

Aktualnie w całym kraju w schronach może się ukryć ponad 300 tys. osób ( około 2 tys. obiektów). Miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób. Ponadto wytypowano 224 tys. miejsc doraźnego schronienia dla blisko 49 mln osób. Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). W 2022 roku zespół prasowy wojewody podkarpackiego informował o 367 budowlach ochronnych na terenie województwa, w tej liczbie znajdują się 184 schrony o pojemności 20 428 osób oraz 183 ukryć o pojemności 19 667 osób.

Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec przekazała, że na terenie Rzeszowa znajduje się 144 budowli schronowych, 47 schronów i 96 ukryć.

Budowle ochronne są zlokalizowane w budynkach o różnym przeznaczeniu: instytucjonalnym, mieszkalnym, produkcyjnym, oświatowym itp. Przy czym schron jest to budowla konstrukcji zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę przed czynnikami rażenia, natomiast ukrycie jest budowlą niehermetyczną i wyposażoną w najprostsze instalacje.

Dokumentem regulującym zasady przygotowania i wykorzystania na potrzeby ochrony ludności infrastruktury budownictwa ochronnego są Wytyczne Szefa Obrony Cywilnej Kraju z 2018 r. w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schrony i miejsca ukrycia na Podkarpaciu. Jak je znaleźć w naszym regionie? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto