Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami w Rzeszowie

Barbara Galas
Barbara Galas
Niedawno otwarte Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie, zapewnia kompleksową opiekę dla osób z niepełnosprawnościami. To nowoczesne miejsce, które oferuje wsparcie na różnych płaszczyznach życia swoim mieszkańcom.
od 16 lat

Kompleksowa opieka dla 20 osób

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie zapewnia kompleksową opiekę dla 20 osób. Spośród nich 16 korzysta z opieki dziennego pobytu, natomiast 4 mają możliwość skorzystania z całodobowej opieki. Zakres świadczonych usług obejmuje posiłki, rehabilitację fizyczną, opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne oraz różnorodne zajęcia aktywizacyjne.

Nowoczesne i dostosowane do potrzeb pomieszczenia

Agnieszka Szlęzak, dyrektor centrum, podkreśla, że obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z nowoczesnymi pracowniami.

- Centrum jest wyposażone w salę rehabilitacyjną, salę do ćwiczeń, salę terapeutyczną, aneks kuchenny, cztery pokoje jednoosobowe z łazienkami, przestronne hole wypoczynkowe, jadalnię, kącik relaksacyjny oraz dużą, doskonale wyposażoną kuchnię - wylicza dyrektor.

Koszt budowy i możliwość uczestnictwa

Budowa placówki kosztowała 7,5 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodziło z funduszy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Warunkiem uczestnictwa w centrum jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i bycie mieszkańcem miasta Rzeszowa. Proces ubiegania się o miejsce w ośrodku wymaga złożenia wniosku do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

- Koszty pobytu są uzależnione od dochodu uczestnika i są ustalane podczas wywiadu środowiskowego. Ograniczają się one do maksymalnie 20 procent dochodu uczestnika - dodała Agnieszka Szlęzak.

Różne formy pobytu i wsparcie od wojewody

Obiekt oferuje zarówno pobyt dzienny, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30, jak i całodobowy, z czterema pokojami jednoosobowymi z łazienkami. Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, podkreśla znaczenie inwestycji jako wyraz zaangażowania w pomoc osobom potrzebującym.

- Wspieranie osób z niepełnosprawnościami to nie tylko nasz obowiązek, lecz również nasza odpowiedzialność względem tych osób. Otwarcie centrum stanowi działanie potwierdzające nasze zaangażowanie w niesienie pomocy - mówiła wojewoda, która zapowiedziała, że w 2024 roku na koszt funkcjonowania COM-u z budżetu państwa zostanie przeznaczone prawie 900 tys. zł.

W Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Rzeszowie nadal są wolne miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto