Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy blok porodowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie oficjalnie otwarty. Jest komfortowo i przyjaźnie [ZDJĘCIA]

Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Nowy blok porodowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oficjalnie otwarty.
Nowy blok porodowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oficjalnie otwarty. Paweł Dubiel
Od 5 marca pierwsze pacjentki mogą już urodzić dziecko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Wyremontowany blok porodowy z nowoczesnym sprzętem wygląda dobrze.

Dzisiaj (4 marca) miało miejsce oficjalne otwarcie bloku porodowego w USK w Rzeszowie. Oddziały zyskały zupełnie inne wnętrza z nowoczesnym sprzętem i w końcu spełniają oczekiwania pacjentek. Teraz kobiety ciężarne, rodzące czy świeżo upieczone mamy, a także ich dzieci będą miały bezpieczne i komfortowe warunki.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa podkreśla, że blok porodowy składa się z traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa.

- Cały oddział został wymyślony i zaprojektowany od nowa. Jest przyjaźnie, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny - opowiada Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. Wszystko w przyjaznych, pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt.

W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację, która w okresie letnim zapewni dogodne warunki temperaturowe w pomieszczeniach. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są nie tylko w nowoczesny sprzęt medyczny, ale też w każdej z nich jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor.

Dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie zaznacza, że szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii.

- Co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami - mówi dyrektor. - Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach.

I dodaje, że oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

- Oddział z pewnością będzie służył mieszkańcom naszego regionu i dzieciom, które będą tu przychodziły na świat - dr n. med. Janusz Ławiński.

Do tej pory w USK rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

Koszt inwestycji to prawie 19,5 mln zł. W całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy blok porodowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie oficjalnie otwarty. Jest komfortowo i przyjaźnie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto