Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie bieszczadzkim powstało nowe centrum diagnostyczno-specjalistyczne [ZDJĘCIA]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
fot.Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych
W Ustrzykach Dolnych oddano do użytku nowy pawilon szpitalny. W centrum diagnostyczno-specjalistycznym będą funkcjonować poradnie: chirurgiczna, ortopedyczna, urologiczna, kardiologiczna, okulistyczna, laryngologiczna oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Powstanie nowego pawilonu medyczne stanowi praktyczną realizację programu przebudowy ochrony zdrowia w powiecie bieszczadzkim, który zainicjowano w 2019 r. Postanowiono przemodelować profil ustrzyckiej lecznicy, czyniąc ją bardziej dochodową. Obyło się to kosztem likwidacji oddziałów przynoszących największe straty, w tym oddziału położniczo-ginekologicznego.

By nikt nie mówił, że trzeba zamykać szpital w Ustrzykach

W ostatni piątek, 8 marca br., dokonano otwarcia pawilonu medycznego.

– Jest to wielka inwestycja powiatu bieszczadzkiego, w której miałem też swój udział. Jestem szczęśliwy i dumny. Niech dobrze służy mieszkańcom naszego powiatu, turystom i pracownikom, by mieli lepsze warunki do pracy. To kolejny krok, by budować silny powiat bieszczadzki. Mam nadzieję, że nowy pawilon będzie impulsem do podnoszenia jakości usług medycznych i zdobywania nowych specjalistów. Mamy na czym budować dobrą przyszłość, by nikt nie mówił, że trzeba zamykać szpital w Ustrzykach – podkreśla starosta Marek Andruch.

Budowa nowego pawilonu kosztowała około 30 mln zł, ale razem z przebudową otoczenia jest to koszt 40 mln zł. Największa część pochodzi ze środków rządowych, ale w dużej mierze to też środki własne powiatu.

Wszystko w jednym miejscu

W nowym centrum funkcjonuje diagnostyka, zabiegowość i poradnie. W pawilonie mieści się niewielki blok operacyjny (w szpitalu wykonuje się około 12000 operacji rocznie) i sala zabiegowa. Tu też jest zlokalizowany mały oddział chirurgii planowanej.
Z blokiem operacyjnym sąsiaduje sala wybudzeń, wyposażona w nowoczesny sprzęt, w tym w respiratory i pompy infuzyjne. Znalazło się tu także pomieszczenie i urządzenia do sterylizowania narzędzi chirurgicznych.

W nowym pawilonie znajdują się pracownie: tomografii komputerowej, rentgenowska, USG i pracownia endoskopii.

Dzięki takiemu rozmieszczeniu zaplecze diagnostyczne jest zlokalizowane w jednym miejscu, a nie tak jak dotychczas w kilku obszarach. Jest to udogodnienie dla pacjentów, którzy nie muszą już przemieszczać się od punktu do punktu.

Docelowo, bazując na starej części szpitala, SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych planuje poszerzyć ofertę rehabilitacyjną, co ma polepszyć sytuację ekonomiczną ustrzyckiego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W powiecie bieszczadzkim powstało nowe centrum diagnostyczno-specjalistyczne [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto