Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszowscy radni przyjęli dziś Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Za wizytówki miasta w ujęciu wydarzeń kulturalnych ankietowani uznali: Noc Muzeów, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury (na zdj.), Carpathia Festival oraz Święto Paniagi.
Za wizytówki miasta w ujęciu wydarzeń kulturalnych ankietowani uznali: Noc Muzeów, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury (na zdj.), Carpathia Festival oraz Święto Paniagi. Barbara Galas
Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni jednomyślnie przyjęli Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030. Cel numer jeden to wzmocnienie działalności kulturalnej i pozycji Rzeszowa na arenie polskiej i międzynarodowej.

Nowa strategia rozwoju kultury pomoże miastu lepiej poznać potrzeby kulturalne mieszkańców oraz stworzyć bardziej precyzyjny wniosek w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

- Nowa strategia to wynik ogromnej pracy ponad 100 ludzi tworzących środowiska kulturalne Rzeszowa. To cały szereg spotkań, badania, które zrealizowaliśmy, najróżniejsze projekty badające potrzeby mieszkańców miasta i okolic. To w końcu tysiąc stron dokumentów różnego rodzaju, które przekazaliśmy ostatecznie do Wydziału Kultury - opisał dr hab. prof. UW Dariusz Tworzydło z firmy Exacto, jeden z autorów strategii.

Dodał, że w badaniach ważne były również rozmowy z dziennikarzami, przedsiębiorcami, przedstawicielami miasta oraz ankiety wśród samych mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Podsumował też wydatki miasta na kulturę: tylko w okresie od 2017 do 2021 roku, wzrosły ponad dwukrotnie: z 19,44 mln zł do 45,23 mln zł.

Oto kilka wniosków zawartych w liczącym ponad sto stron dokumencie:

- Przedstawiciele środowisk kulturalnych miasta przyznali, że należy ograniczyć liczbę masowych wydarzeń organizowanych w Rzeszowie na rzecz mniejszych inicjatyw kulturalnych, w tym tych należących do wydarzeń z zakresu kultury wysokiej. W opinii tej grupy respondentów Rzeszów powinien stawiać na działania niekomercyjne, bardziej edukacyjne i wartościowe, niż inicjatywy i wydarzenia o charakterze masowym.

- Konieczność podjęcia działań mających na celu organizację wydarzeń i inicjatyw kulturalnych w Rzeszowie w taki sposób, aby nie nakładały się one w ramach jednego wspólnego kalendarza.

- Zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy wydarzeniami bezpłatnymi a płatnymi. Biletowane wydarzania kulturalne powinny uwzględniać różnego rodzaju zniżki dla studentów, seniorów, a ich wysokość powinna być dostosowana do poziomu zarobków w regionie.

- Wśród obszarów kultury, które należałoby uwzględnić w przyszłych działaniach kulturalnych znalazła się m.in. literatura.

- Konieczność stworzenia nowego miejsca na mapie kulturalnej miasta – Centrum Kulturalnego Rzeszowa.

- Zdaniem badanych miasto nie posiada miejsca, które pomieściłoby co najmniej 500 widzów. Idealna byłaby sala widowiskowa na przynajmniej 1000 widzów, a także sala kameralna i klubowa. Rzeszów dysponuje również
niewystarczającą liczbą profesjonalnych scen.

- Rozszerzenie dotychczasowego wsparcia artystów.

- Konieczność zatrzymania w przestrzeni miejskiej lokalnych artystów.

- Możliwość nagradzania mecenasów kultury przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

- Średnio 3/5 ankietowanych mieszkańców Rzeszowa i okolic wyraziło zadowolenie z jakości oferty kulturalnej Rzeszowa.

- Prawie połowa badanych zwraca uwagę na rozwój obszaru muzycznego w Rzeszowie (rekordowe 46%).

- Za wizytówki miasta w ujęciu wydarzeń kulturalnych ankietowani uznają: Noc Muzeów, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, Carpathia Festival oraz Święto Paniagi.

- Rzeszów został oceniony przez ankietowanych jako miasto, w którym warto spędzić przynajmniej jeden dzień (82%), estetyczne (79%), rozwijające się (78%), znajome (76%) i bezpieczne (75%).

- Rozwój rzeszowskiej kultury to również stały wzrost funduszy przeznaczanych na ten cel. Miasto powinno w opinii badanych systematycznie zwiększać nakłady na podmioty i organizacje kulturalne, ale również na wsparcie
lokalnych twórców i artystów oraz wynagrodzenie przeznaczane dla osób pracujących w instytucjach kultury.

- Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030 to niezwykle wartościowy dokument. W nowej wizji rozwoju Rzeszowa kultura to jeden z najważniejszych filarów. To czynnik, w który opłaca się inwestować. Jego skutkiem jest rozwój społeczny i ekonomiczny. Twórcom strategii dziękuję za zaangażowanie, poświęcenie, otwartość i elastyczność. Jestem przekonany, że to świetne preludium, żeby teraz pokazać nasz potencjał w kulturze całej Europie - mówił podczas sesji Rady Miasta Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto