Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osoby z dysfunkcją wzroku z Rzeszowa dostały piloty do autobusów komunikacji miejskiej

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Małgorzata Przyboś, dyrektor Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych zaznacza, że poruszanie się po mieście nie jest łatwe dla osób niewidzących i niedowidzących, a piloty do autobusów na pewno ułatwią codzienne przemieszczanie. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku szybko i sprawnie zidentyfikują, jakie autobusy za chwilę przyjadą na przystanek.
Małgorzata Przyboś, dyrektor Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych zaznacza, że poruszanie się po mieście nie jest łatwe dla osób niewidzących i niedowidzących, a piloty do autobusów na pewno ułatwią codzienne przemieszczanie. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku szybko i sprawnie zidentyfikują, jakie autobusy za chwilę przyjadą na przystanek. Krzysztof Kapica
Polski Związek Niewidomych w Rzeszowie dostał od miasta 200 pilotów do autobusów komunikacji miejskiej. Niewidomym będzie teraz łatwiej poruszać się po mieście.

Piloty do autobusów to duże ułatwienie dla osób z dysfunkcją wzroku poruszających się w przestrzeni publicznej.

- Po naciśnięciu przycisku autobus wydaje komunikaty głosowe informujące o numerze linii i kierunku, w jakim autobus jedzie. Dzięki temu posiadacze specjalnych urządzeń nie muszą pytać innych pasażerów o trasę przejazdu, czy czas oczekiwania - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta miasta Rzeszowa.

Piloty zostały rozdane głównie osobom aktywnym zawodowo i młodzieży poruszającej się komunikacją miejską.

Piloty mają pomóc osobom niewidomym w poruszaniu się w przestrzeni publicznej
Piloty mają pomóc osobom niewidomym w poruszaniu się w przestrzeni publicznej Krzysztof Kapica

- Autobusy komunikacji miejskiej wyposażone są w urządzenia głośnomówiące wewnętrzne i zewnętrzne. Zewnętrzne informują pasażerów oczekujących na przystanku, jaki podjeżdża autobus, jakiej linii i w jakim kierunku jedzie. Osoba posiadająca taki pilot kontaktuje się z tym autobusem, gdy widzi lub słyszy pojazd, ale np. nie jest w stanie dostrzec numeru autobusu. Wciska na pilocie przycisk i autobus informuje o numerze linii i kierunku kursu - wyjaśnia rzecznik.

Kierowca również może wywołać ten komunikat ręcznie, gdy dostrzega, że ktoś ma problem z odczytaniem numeru linii nadjeżdżającego pojazdu.

Małgorzata Przyboś, dyrektor Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych zaznacza, że poruszanie się po mieście nie jest łatwe dla osób niewidzących i niedowidzących, a piloty do autobusów powinny ułatwić codzienne przemieszczanie. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku szybko i sprawnie zidentyfikują, jakie autobusy za chwilę przyjadą na przystanek.

- Dobrze by było, aby te piloty obsługiwały wszystkie autobusy MPK, a nie tylko te nowsze - mówi Małgorzata Przyboś.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Osoby z dysfunkcją wzroku z Rzeszowa dostały piloty do autobusów komunikacji miejskiej - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto