MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubisz spędzać wolny czas na Lisiej Górze? Zależy Ci na zachowaniu jej walorów przyrodniczych? Przyjdź na spotkanie "Co dalej z Lisią Górą?"

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Zaproszenie na spotkanie "Co dalej z Lisią Górą?"
Zaproszenie na spotkanie "Co dalej z Lisią Górą?" materiały prasowe organizatora
Jeśli podziwiasz piękno Rezerwatu „Lisia Góra”, wypoczywasz, spacerujesz, jeździsz na rolkach, rowerze, bawisz się z dziećmi w tym wyjątkowym miejscu na mapie Rzeszowa, przyjdź na spotkanie „Co dalej z Lisią Górą?”, na którym nie powinno Cię zabraknąć.

Czego dotyczy spotkanie "Co dalej z Lisią Górą?"

W imieniu Instytutu Społecznego oraz Fundacji Będzie Dziko serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Co dalej z Lisią Górą?”.

Na spotkaniu zostaną przedstawione najważniejsze fakty przyrodnicze i historyczne, jak również alternatywne koncepcje ochrony „Lisiej Góry”. Spotkanie będzie miało charakter grupowych warsztatów z udziałem naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, sprawującego naukowy patronat nad tym obiektem.

Wspólnie przeprowadzona zostanie tzw. analiza SWOT (mocnych i słabych stron, możliwości i zagrożeń) sposobów ochrony rezerwatu. Ta niezwykle prosta, demokratyczna, nie wymagająca przygotowania specjalistycznego metoda, pozwoli na możliwie pełną ocenę istniejącego stanu i potencjału rezerwatu, a wyniki naszej kolektywnej pracy poznamy jeszcze przed końcem spotkania.

Będzie to jakościowe i ilościowe porównanie przedstawionych scenariuszy, z możliwie wszystkimi „za” i „przeciw”.

Zamiarem organizatorów jest dostarczenie argumentów decydentom - Urzędowi Miasta, Zarządowi Zieleni Miejskiej, oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie - dzięki którym decyzje i działania dotyczące Lisiej Góry byłby możliwie najlepsze.

Spotkanie "Co dalej z Lisią Górą?" odbędzie się w czwartek, 13 czerwca 2024 roku w godzinach 16:30-19:00 na Uniwersytecie Rzeszowskim przy ul. Zelwerowicza 4, bud. D, sala 13.

Zapraszamy również do obserwowania strony wydarzenia na Facebooku.

Piękno rezerwatu Lisia Góra

Rezerwat przyrody „Lisia Góra” położony jest na terenie miasta Rzeszowa w pobliżu terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem. Stanowi enklawę zieleni i namiastkę dzikości.

Jego walory przyrodnicze i lokalizacja sprawiają, że jest on jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Rzeszowa oraz miejscem spacerów mieszkańców.

Plan ochrony dla rezerwatu przyrody „Lisia Góra”

25 lipca 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Lisia Góra”. Plan zaczął obowiązywać 2 tygodnie później.

Prace nad planem rozpoczęły się jeszcze w 2017 r. i zakończyły w bieżącym roku. Tak długi okres czasu jest wynikiem wielu perypetii związanych z dotychczasowym – jak się okazało błędnym – postrzeganiem tego rezerwatu.

Rezerwat ten określany jest niekiedy mianem małej puszczy białowieskiej z uwagi na duże skupisko sędziwych dębów. Uważano też, że stanowi pozostałość Puszczy Sandomierskiej. Takie spojrzenie sprawiło, że pierwotna koncepcja planu ochrony odnosiła się do aktualnego stanu i ten właśnie stan miała chronić.

Ostateczna koncepcja, którą zawiera plan ochrony jest wręcz rewolucyjna! Opiera się ona na wieloletnich badaniach naukowych realizowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, na podstawie których diametralnie zmienia się obraz „Lisiej Góry”.

Opiera się ona na wieloletnich badaniach naukowych realizowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, na podstawie których diametralnie zmienia się obraz „Lisiej Góry”.

Finalna idea ochrony "Lisiej Góry" łączy dwie wizje na ten obiekt.

Z tego względu teren rezerwatu przyrody został podzielony na 4 strefy (mapa prezentująca podział znajduje się pod tekstem). Działania skierowane na zachowanie przedmiotu ochrony, tj. sędziwych dębów, uwzględniające wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, realizowane będą w strefie I, II i fakultatywnie w strefie III.

Najintensywniejsze zabiegi polegające na całkowitym, stopniowym odsłanianiu dębów (w kierunku świetlistej dąbrowy), przewidziano w strefie I. Mniej intensywne, koncentrujące się wyłącznie na miejscowym usuwaniu podszytu wokół najcenniejszych okazów dębów, zaplanowano w strefie II, fakultatywnie w strefie III. Strefa IV pozostaje bez zabiegów.

Podjęto również szereg działań skierowanych na ograniczanie antropopresji oraz zapewnienia bezpieczeństwa ludziom odwiedzającym rezerwat.

Więcej informacji o Lisiej Górze znajdziemy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto