MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci "Razem dla Rzeszowa" przedstawili swój program dla kilku osiedli

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
"Twoje potrzeby - nasze priorytety" - pod takim hasłem kandydaci z II okręgu startują do Rady Miasta Rzeszowa. We wtorek w Parku im. Szafera na osiedlu Słocina zaproponowali inwestycje jakie należy przeprowadzić. Wśród nich znalazły się m.in.. budowa parku jordanowskiego na osiedlu Pobitno, placów zabaw, a także skomunikowania osiedli z centrum miasta.

Spis treści

Podczas spotkania kandydaci do Rady Miasta wraz z Jackiem Strojnym, kandydatem na prezydenta z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa przedstawili program wyborczy dla okręgu drugiego obejmującego Osiedla: 1000 - Lecia, Mieszka I, Pobitno, Słocina, Staromieście, Wilkowyja, Załęże.

Poruszono sprawę budowy ogrodu jordanowskiego na osiedlu Pobitno. Mieszkańcy od lat podejmują starania, aby na osiedlu Pobitno zrealizować projekt ogrodu jordanowskiego. Już powstała spójna koncepcja jego budowy. Planowany ogród ma być bogaty w atrakcje: sad owocowy, ogród warzywny, siłownię na świeżym powietrzu oraz amfiteatr, który, usytuowany na naturalnym zboczu, stanie się areną dla Dni Osiedla, dożynek, uroczystości, konkursów oraz innych wydarzeń szkolnych i osiedlowych.

- Ogród jordanowski będzie miejscem, które zaspokoi zarówno potrzeby rekreacyjne, jak i integracyjne mieszkańców, stając się zieloną przestrzenią, która wzbogaci życie społeczne osiedla Pobitno - mówił Adam Napiórkowski

Mała infrastruktura-wielka zmiana

- Inwestujemy w place zabaw i inne elementy, które umilą czas i zwiększą atrakcyjność naszych osiedli Budowa placów zabaw w naszych osiedlach to kluczowy projekt, który zapewni każdemu dziecku bezpieczne i dostępne miejsce do zabawy oraz rozwoju. Obecna absencja takich przestrzeni w naszym okręgu wyborczym stanowi nie tylko zaniedbanie wobec naszych najmłodszych mieszkańców, ale również przegapioną okazję do kształtowania mocnej, zintegrowanej wspólnoty - mówiła Elżbieta Hałoń.

Nowo powstałe place zabaw nie będą jedynie przestrzenią radosnej rozrywki dla dzieci, lecz także miejscem, gdzie rodzice mają możliwość spędzania czasu i zawierania nowych, lokalnych znajomości. Inicjatywy takie jak place zabaw, ogrody deszczowe, ścieżki sensoryczne oraz trasy edukacyjne mają potencjał, by nie tylko uprzyjemnić czas na świeżym powietrzu, ale również podnieść atrakcyjność naszych osiedli.

Bezpieczniej, szybciej, wygodniej

W planach kandydatów znalazła się także budowa ronda przy szkole na Słocinie. Po włączeniu jej do granic Rzeszowa, osiedle nie otrzymało nowego połączenia drogowego, które mogłoby odciążyć je od wzmożonego ruchu, będącego efektem znacznego zasiedlenia przez nowych mieszkańców. Skrzyżowanie ulic: Św. Rocha, Powstańców Wielkopolskich, Słocińskiej, Wieniawskiego i Powstańców Śląskich (potocznie znane jako skrzyżowanie przy szkole) stało się kluczowym punktem, koncentrującym cały napływający ruch, zarówno z osiedla, jak i z sąsiednich terenów (tj. Zalesie, Matysówka) oraz z okolicznych miejscowości: Malawy, Kraczkowej, Chmielnika i dalszych.

- Nalegamy, aby przygotowana dokumentacja wraz z uzyskanym już pozwoleniem na budowę została bez zbędnej zwłoki zrealizowana. Opóźnienie w jej wykonaniu może prowadzić do utraty ważności projektu wraz z pozwoleniami, co w konsekwencji może doprowadzić Słocinę do komunikacyjnego paraliżu, od którego dzieli nas już tylko krok - mówił Rafał Kulig, radny osiedla Słocina.

Rowerem przez miasto

Kolejnym postulatem kandydatów Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa jest budowa traktu rowerowym od Mostu Mazowieckiego do mostu Lwowskiego.

- Projekt takiej ścieżki rowerowej stanowi nie tylko inwestycję w infrastrukturę i promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców, ale także wkład w edukację historyczną - powiedziała Iwona Matlingiewicz.

Modernizacja dróg w sercu Staromieścia

Kluczowa dla codziennego życia każdego mieszkańca jest bezpieczna i komfortowa infrastruktura drogowa. Dziurawe i zaniedbane ulice nie tylko utrudniają codzienne przemieszczanie się, ale również stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

- W związku z tym planujemy przeprowadzenie remontów istniejących dróg oraz inwestowanie w nowe, bezpieczne i trwałe nawierzchnie, które będą służyć na lata. Nie zapomnimy także o chodnikach i oświetleniu, które są równie ważne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa - powiedziała Joanna Choma.

Nowy łącznik ul. Olbrachta- ul. Lwowskiej

Budowa łącznika między ul. Olbrachta a ul. Lwowską w Rzeszowie ma za zadanie poprawić komunikację na osiedlach dzięki włączeniu jej w schemat drogowy ujęty w Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego. Jest elementem przyszłościowego wpięcia w drogę biegnącą w kierunku ul. Sieciecha aż do DK97 (S19). Dzięki łącznikowi mieszkańcy będą mieli kolejne bezpośrednie połączenie z ul. Lwowską co ułatwi dojazd do innych części miasta a także w przyszłości pomoże zaprojektować drogę od ul. Słocińskiej. Już dziś mieszkańcy wspomnianej ul. Słocińskiej stoją w kilometrowych korkach, próbując wydostać się z osiedla. Nowy łącznik pozwoli na rozładowanie ruchu na tej ulicy, co przyczyni się do zmniejszenia zatorów. Obecnie niektórzy kierowcy próbują ominąć korek na ul. Słocińskiej, korzystając z wąskiej ul. Stanio, aby przedostać się do ulicy Olbrachta.

- Nowy łącznik będzie stanowił alternatywę, umożliwiając sprawniejsze przemieszczanie się oraz dostęp do tych tras szybkiego ruchu bez konieczności korzystania z ronda Pobitno. Dobre połączenie komunikacyjne wpłynie na jakość życia mieszkańców, umożliwiając im sprawniejsze dojazdy do pracy, szkoły czy innych miejsc – przekonywał Rafał Kulig.

Rozbudowa szkoły i nowy żłobek na Załężu oraz budowa szkoły na Wilkowyi

Utworzenie zespołu żłobkowo-przedszkolnego stanowi istotny krok ku zapewnieniu adekwatnej opieki i edukacji dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to również rozwiązanie korzystne dla rodziców, którzy starają się łączyć życie zawodowe z odpowiedzialnością za opiekę nad dziećmi. Realizacja projektu budowy zespołu żłobkowo-przedszkolnego umożliwi zwiększenie liczby dostępnych miejsc w już istniejącej infrastrukturze edukacyjnej dla dzieci w wieku szkolnym. Tym samym poprawione zostaną warunki nauki, co bezpośrednio wpłynie na komfort pracy uczniów i nauczycieli. Zwiększenie dostępności miejsc w szkole zminimalizuje stres i obawy rodziców dotyczące zapewnienia miejsca dla ich dzieci, co przyczyni się do poprawy ich jakości życia oraz zwiększenia zaufania do systemu edukacji.

- Takie działania są również krokiem w kierunku budowania bardziej sprawiedliwego i rozwiniętego społeczeństwa - mówiła Joanna Choma.

Budowa miejskiego zespołu oświatowego na Wilkowyi to bardzo ważna sprawa dużej części naszego miasta. Wilkowyja to osiedle młodych ludzi, którzy nie mają tu miejskiego żłobka, przedszkola i szkoły. Część dzieci z Wilkowyi chodzi do PublicznejSszkoły Zakonu Pijarów. Ale ogromna większość jest rozwożona przez rodziców do różnych placówek w mieście. Np. szkołą rejonową dla ul. św. Kingi jest szkoła w Słocinie. Można tam dojechać dwoma autobusami albo samochodem.

- Poprzednie władze miasta wielokrotnie opowiadały o budowie miejskiej szkoły „za młynem”. Szkoła nie powstała, a mieszkańcy opowiadają tylko „legendę o szkole za młynem”. Nie chcemy legendy tylko szkoły - mówił Adam Napiórkowski.

Tereny rekreacyjne na Załężu

- Naszym zamiarem jest stworzenie parku „aktywnego wypoczynku” oraz strefy relaksu wolnej od samochodów. Obszaru, który nie tylko zapewni mieszkańcom możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury, ale również będzie służyć promocji świadomości ekologicznej i edukacji w tym zakresie. – przekonuje Patryk Walas.

Kandydaci poruszyli też sprawę budowy nowej remizy dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Słocina. Ta inwestycja poprawi warunki pracy strażaków i zwiększy bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.

- Kolejną istotną kwestią, którą podjęliśmy, jest sytuacja potoku Młynówka. Jego aktualny stan wpływa bezpośrednio na życie mieszkańców osiedli Słocina, Mieszka I i Wilkowyja. Problemy z przelaniem wód z koryta potoku i podtopieniami terenów traktujemy jako priorytet. W związku z tym planujemy budowę suchych zbiorników retencyjnych, co jest częścią strategii zrównoważonego zarządzania wodami w naszym mieście- mówi Hałoń

Patryk Walas wspomniał też o wprowadzeniu systemu Park&Ride na osiedlu Załęże, który ułatwi mieszkańcom korzystanie z komunikacji publicznej, zmniejszając zatłoczenie dróg i emisję spalin. Natomiast budowa zjazdu z DK97, remonty ulic oraz budowa zatok autobusowych poprawią infrastrukturę drogową na osiedlu Załęże w Rzeszowie oraz zmniejszą ruchu w okolicy Ronda Kuronia. Kandydaci pamiętają również o seniorach.

- Chcemy zadbać o lepszy dla nich dostęp do opieki zdrowotnej oraz zaproponować im programy aktywizacji, aby zapewnić im aktywny i pełnowartościowy udział w życiu społeczności - mówi Iwona Matlingiewicz

Okręg nr 2 reprezentują

 • 1. Rafał Kulig - sekretarz w Radzie Osiedla Słocina, inżynier produkcji w lotnictwie.
 • 2. Joanna Choma studentka prawa, Sekretarz Związku Strzeleckiego „Strzelec" Piłsudskiego.
 • Józefa
 • 3. Miłosz Elgass - prawnik, Zastępca Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec"
 • Józefa Piłsudskiego, wykładowca akademicki.
 • 4. Aneta Szczygieł - historyk oraz socjolog z wykształcenia, członek Związku Strzeleckiego
 • „Strzelec" Józefa Piłsudskiego.
 • 5. Patryk Walas - współzałożyciel Stowarzyszenia Nasze Załęże, pasjonat fotografii.
 • 6. Iwona Matlingiewicz - architekt, przedsiębiorca, członek Miejskiej Komisji UrbanistycznoArchitektonicznej.
 • 7. Elżbieta Hałoń - strażak, Sekretarz w OSP Rzeszów-Słocina, członek stowarzyszenia
 • „Dzielnica", mgr ochrony środowiska.
 • 8. Adam Napiórkowski - „Dzielnica". Przez prezes stowarzyszenia dwie kadencje
 • Przewodniczący Rady Osiedla Pobitno, pasjonat historii Rzeszowa.
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kandydaci "Razem dla Rzeszowa" przedstawili swój program dla kilku osiedli - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto