MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Internauci wybrali Top Atrakcje na wakacje 2024. A jakie miejsca na Podkarpaciu były brane pod uwagę?

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Warto od najmłodszych lat zabierać dzieci na szlaki górskie.
Warto od najmłodszych lat zabierać dzieci na szlaki górskie. Patrycja Reszko
Internauci głosowali na najlepsze atrakcje w Polsce, które warto zobaczyć. Głosowanie odbyło się w kilku kategoriach. Niestety, wśród wybranych w rankingu nie ma atrakcji z Podkarpacia. Jednak na dalszych miejscach w rankingu pojawiły się dwie. Jakie?

Za nami 13. edycja organizowanego przez Polskie Szlaki.pl plebiscytu Top Atrakcje, w którym internauci wskazywali swoje ulubione turystyczne miejsca w Polsce. Głosy można było oddawać w ośmiu kategoriach: Nowości i odkrycia, Zamki i pałace, Parki rozrywki i miniatur, Muzea i skanseny, Rekreacja rodzinna, Przyrodnicze azyle, Góry i szczyty, Atrakcyjne miejscowości. Łącznie oddanych zostało blisko 80 tys. głosów.

Top Atrakcje 2024. Zwycięzcy ogólnopolscy w poszczególnych kategoriach

  • Kopalnia Uranu w Kletnie (kategoria Nowości i odkrycia)
  • Zamek w Niemodlinie (kategoria Zamki i pałace)
  • Magiczne Ogrody w Janowcu (kategoria Parki rozrywki i miniatur)
  • Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu (kategoria Muzea i skanseny)
  • Wieża widokowa w Krynicy Zdroju (kategoria Rekreacja rodzinna)
  • Geopark Łuk Mużakowa (kategoria Przyrodnicze azyle)
  • Szczeliniec Wielki (kategoria Góry i szczyty)
  • Świdnica (kategoria Atrakcyjne miejscowości)

Odkryciem roku okazała się dla internautów Kopalnia Uranu w Kletnie. Zamek w Niemodlinie zwyciężył w swojej kategorii już trzeci raz z rzędu. Ogromną popularnością wśród głosujących cieszyły się Magiczne Ogrody w Janowcu, które w tym roku odzyskały pozycję lidera wśród Parków rozrywki i miniatur. Na szczyt wróciło również Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. W gronie zwycięzców plebiscytu znalazły się także krynicka wieża widokowa i Geopark Łuk Mużakowa. Szczeliniec Wielki okazał się faworytem internautów pośród górskich szczytów, a Świdnica miejscowością, którą warto odwiedzić, planując podróż po Polsce.

Top Atrakcje na wakacje 2024. Jakie miejsca na Podkarpaciu warto odwiedzić?

W rankingu Top Atrakcje na wakacje 2024 z Podkarpacia uwzględniono Magurski Park Narodowy (23 głosy) w kategorii Przyrodnicze azyle oraz Połoninę Wetlińską (92 głosy) w kategorii Góry i szczyty.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy to jedna z ostatnich dzikich ostoi w Polsce. Chyba najdziksza i najbardziej zaciszna. Jeśli więc szukasz samotni i oddechu, to właśnie ta najniższa część polskich Karpat jest dla Ciebie. Przez 3 dni wędrowania po tutejszych szlakach, w październiku, nie spotkaliśmy żadnego turysty! To górski i najbardziej lesisty spośród wszystkich polskich parków narodowych. Kraina orlika krzykliwego i wilków, które tworzą tu aż 3 watahy. Na szlakach można spotkać też niedźwiedzie. Nas żadne straszne zwierzę nie pogoniło, za to spotkaliśmy inne okazy, o czym napiszę poniżej! No i te symboliczne drzwi donikąd, przejmujące i wymowne.

Magurski Park Narodowy to jeden z najmniej znanych parków narodowych w Polsce. Utworzono go 1 stycznia 1995 roku i swoim obszarem obejmuje pasmo Magury, skąd, jak łatwo się domyśleć, wzięła się jego nazwa. Park leży na terenie Beskidu Niskiego, na południe od Biecza i Gorlic, oraz na wschód od Krynicy Zdroju. Co ciekawe, choć jest niewielki, to wkrada się do 2 województw - podkarpackiego (90%) i małopolskiego (10%). Krajobraz Parku zdominowany jest przez niskie i kopulaste szczyty oraz łagodne grzbiety. Najwyższy szczyt na obszarze MPN-u to Wątkowa o niezbyt imponującej wysokości 846 m n.p.m.

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.) to najchętniej odwiedzana połonina w Bieszczadach Zachodnich, z której rozciągają się wspaniałe widoki cieszące oko. Znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko, ładnie nazwane "Chatka Puchatka" (1228 m n.p.m.).

Połonina Wetlińska to masyw o kilku wierzchołkach, którego kontynuacją jest Smerek (1222 m n.p.m.), oddzielony przełęczą Orłowicza.

Kulminacje Połoniny Wetlińskiej

  • Roh (1255 m n.p.m.)

  • Osadzki (1253 m n.p.m.)

  • Hasiakowa Skała (1231 m n.p.m.)

  • Hnatowe Berdo (1185 m n.p.m.)

  • Dojście na Połoninę Wetllińską

  • Czerwony Główny Szlak Beskidzki - z Berehów Górnych, na Połoninę Wetlińską i dalej na Smerek

  • Żółty szlak - z przełęczy Wyżnia

  • Zielona ścieżka przyrodnicza "Pełnik" - z Wetliny przez przełęcz Orłowicza

Wszystkie miejsca biorące udział w plebiscycie z opisami i wynikami głosowania znajdziecie w rankingu Top Atrakcje na wakacje 2024.

od 7 lat
Wideo

Zaczęły się wakacje. Dalej pomimo wysokich cen wybieramy Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto