Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukamy śladów powstania styczniowego w Rzeszowie

OPRAC.: jer
Bitwa pod Krasnobrodem 24 III 1863 r.
Bitwa pod Krasnobrodem 24 III 1863 r. muzeum okręgowe
Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie zaprasza uczniów do udziału w zajęciach związanych z dziejami powstania styczniowego 1863/1864 r.

W związku z aktualnie obchodzoną 160. rocznicą powstania styczniowego, które stanowi po dziś tak ważny dla Polaków okres walk o wolną i niepodległą Ojczyznę, w muzeum odbędą się lekcje połączone ze spacerami tematycznymi.

Projekt „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej… - widzialne i niewidzialne ślady powstania styczniowego w Rzeszowie” jest skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych (IV-VIII) oraz młodzieży szkół średnich. Przewidziany jest udział 500 uczestników. Zajęcia mają na celu nie tylko przybliżyć uczniom historię powstania styczniowego, ale także przedstawić rolę i znaczenie miasta Rzeszowa i jego mieszkańców w tym zrywie narodowowyzwoleńczym.

Rzeszów jako część Galicji czyli zaboru austriackiego nie był terenem walk powstańczych, ale pełnił ważną rolę w organizowaniu pomocy na rzecz powstania. W trakcie spaceru tematycznego, uczniowie odnajdą istniejące do dzisiaj lub już nieistniejące miejsca i ślady powstania styczniowego i działaczy powstańczych w Rzeszowie.

Integralną częścią projektu będzie wystawa plenerowa „Wolność Równość Niepodległość 1863” przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, al. Łukasza Cieplińskiego 4 (09.04. - 14.06.2024 r.) oraz wystawa „Powstanie Styczniowe 1863 roku - walka o wolność i Ojczyznę” w budynku Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 1 (03.04 - 14.06.2024 r.).

Zajęcia realizowane są w terminie od 03.04.2024 r. - 14.06.2024 r. Uczestnicy projektu nie ponoszą żadnych kosztów, zajęcia są bezpłatne i odbywają się w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa - ul. Rynek 12 (wejście od ulicy Baldachówka). Czas trwania zajęć około 90 minut.

Rezerwacje dla grup 15-osobowych są dokonywane pod numerem 17 875 41 99.

Zajęcia będą odbywać się w Muzeum Historii Miasta
Zajęcia będą odbywać się w Muzeum Historii Miasta muzeum okręgowe
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukamy śladów powstania styczniowego w Rzeszowie - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto