MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie styczniowe oczami młodzieży z gminy Żurawica [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Powstanie styczniowe oczami młodzieży z gminy Żurawica.
Powstanie styczniowe oczami młodzieży z gminy Żurawica. Agata Godos
"Moje Powstanie Styczniowe – jak je widzę i co znaczy?” w Żurawicy. Unikatowa wystawa plenerowa.

- Kiedy w styczniu tego roku okazało się, że przygotowany wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Żurawicy projekt zatytułowany „Moje Powstanie Styczniowe – jak je widzę i co znaczy?” zdobył przychylność komisji rozpatrującej propozycje złożone do udziału w Programie Dotacyjnym „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864", który finansowany jest ze środków Biura "Niepodległa", nawet nie marzyliśmy o tym, że jeden z naszych głównych pomysłów będzie się cieszył tak ogromnym zainteresowaniem naszej młodzieży - opisuje Agata Godos z Urzędu Gminy w Żurawicy.

Pomysł dotyczył konkursu, którego głównymi adresatami było najmłodsze pokolenie mieszkańców gminy Żurawica. Jego główną ideą było zainspirowanie dzieci i młodzieży do artystycznego wyartykułowania swojego wyobrażenia o powstaniu styczniowym.

Powstanie styczniowe to niewątpliwie jedna z najtragiczniejszych kart historii naszego kraju. Jego pokłosiem były nie tylko liczne mogiły i złamane życiorysy naszych dzielnych przodków i ich rodzin. Powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko zaborcy rosyjskiemu, stało się podwaliną nowej tożsamości i solidarności kilku narodów, na nowo zdefiniowało poczucie patriotycznego obowiązku i odpowiedzialności za przyszłość ojczyzny.

- Zapraszając naszą młodzież do udziału w konkursie, nie opuszczała nas obawa, czy dzisiejsi młodzi ludzie, zechcą podjąć tak trudny temat. Czy zapragną obudzić w sobie takie pokłady wrażliwości, które będą w pełni korespondowały z wydarzeniami sprzed 160 lat. Na szczęście nasze wątpliwości okazały się zupełnie bezpodstawne - dodaje A. Godos.

Zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Oficjalną inaugurację poprzedziły spotkania tematyczne z doktorem Jackiem Magdoniem, historykiem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiadał naszej młodzieży o powstaniu, okraszając swoje prezentacje sporą garścią nie wszystkim znanych ciekawostek na temat tego niełatwego dla Polski czasu.

Kilka tygodni później Gminny Ośrodek Kultury w Żurawicy i tutejszy Urząd Gminy niemal zasypane zostały pracami uczniów naszych szkół. Młodzież skupiła się głównie na pracach plastycznych – obrazach, rysunkach, komiksach i plakatach. Wśród wymienionych arcydzieł znalazła się i jedna perełka. Nadzwyczaj dojrzała i przemyślana praca literacka.

Laureatami konkursu zostały:

  • Natalia Kazimierz (kiedy konkurs startował – uczennica SP w Orzechowcach, obecnie – pierwszoklasistka I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu) – autorka wiersza pt. „Chwała i hołd powstańcom”,
  • Julia Wiśniewska (absolwentka SP nr 2 w Żurawicy; obecnie uczennica Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu), autorka obrazu „Powstaniec w lesie”.

Wyróżnione zostały prace:

  • Jagody Jaworskiej,
  • Weroniki Bąk,
  • Amelii Wołk,
  • Leny Łuc,
  • Aleksandry Szpindor.

Wymienione artystki oraz wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali specjalne nagrody.

Powstanie styczniowe oczami młodzieży z gminy Żurawica.

Powstanie styczniowe oczami młodzieży z gminy Żurawica [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstanie styczniowe oczami młodzieży z gminy Żurawica [ZDJĘCIA] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto