Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie muralu ks. Michała Pilipca ps. „Ski” w Błażowej [ZDJĘCIA]

Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego ks. Michała Pilipca oraz żołnierzy Armii Krajowej odbyła się 15 lutego 2024 r. w Błażowej Dolnej.
Uroczystość odsłonięcia muralu upamiętniającego ks. Michała Pilipca oraz żołnierzy Armii Krajowej odbyła się 15 lutego 2024 r. w Błażowej Dolnej. Paweł Dubiel
W Błażowej Dolnej został odsłonięty mural muralu upamiętniający ks. Michała Pilipca oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości odsłonięcia muralu upamiętniającego ks. Michała Pilipca oraz żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęła się mszą, a po niej wszyscy przemarszowali pod budynek Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej, gdzie nastąpiło dsłonięcie muralu.

Podczas uroczystości dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej sylwetkę ale i historię życia ks. Michała Pilipca.

Jak wspomniał w swoim wystąpieniu, jego życie to miłość do Boga, ojczyzny i człowieka:

- Chciałbym dotknąć fragmentu jego życia. Chciałbym doświadczyć tych uczuć, które on odczuwał w swoim życiu. Przede wszystkim był kapłanem, człowiekiem należącym do Boga, ale był także żołnierzem Armii Krajowej. Zyskujecie dzisiaj na swojej szkole postać, która wpisuje się w patrona całej szkoły. Bo tutaj trwa pamięć narodowa, a wy o tę pamięć zabiegacie i dbacie. Chcąc dotknąć życia ks. Pilipca skoncentrowałem się na jego niespotykanym w konspiracji pseudonimie „Ski”, czyli rozszczepiony kawałek drewna. Świadomie przybrał taki pseudonim, nawiązując do swojej pasji. Przestrzeń ciszy pozwala dotknąć bliskości Boga.

Podczas uroczystości odbyły się przemówienia zaproszonych gości, wśród których byli krewni: Danuta Majda - bratanica, ks. Michała Pilipca wraz z córką Kornelią Król - Nowak i Henryk Majchrowicz, wnuk brata ks. Michała.

W wydarzeniu uczestniczyła społeczność szkoły, mieszkańcy gminy, przedstawiciele placówek oświatowych i kulturalnych oraz kuratorium, środowisk patriotycznych.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Błażowa, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ze środków którego mural został sfinansowany..

Ks. Michał Pilipiec urodził się 28 listopada 1912 roku w Tarnawce. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, w 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Po wybuchu II wojny światowej aktywnie działał na rzecz wysiedlonych. Od 1940 roku działał w konspiracji, w inspektoracie AK Rzeszów; ukrywał ściganych, organizował komplety w konspiracyjnej Szkole Podchorążych. W 1944 r. uczestniczył w akcji „Burza” na Rzeszowszczyźnie. O poranku 3 grudnia 1944 r. ks. Pilipiec udał się do kościoła parafialnego, aby odprawić roraty.

Pod jego nieobecność w pokojach na plebanii przeprowadzono rewizję, podrzucając materiały konspiracyjne oraz broń. Księdza aresztowali funkcjonariusze KW MO w Rzeszowie pod dowództwem szefa Wydziału Śledczego kpt. Zygmunta Bieszczanina - bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej. Osadzony został wraz z innymi w specjalnym więzieniu utworzonym w prywatnej wilii przy ul. Kraszewskiego 4, a następnie na zamku w Rzeszowie.

Po brutalnym śledztwie 8 grudnia 1944 roku wywieziony z czterema partyzantami: Józefem Batorym, Stanisławem Sobczykiem oraz Michałem Mikulem do lasów głogowskich i rozstrzelany przez funkcjonariuszy KW MO. Spalone ciała miejscowa ludność pochowała w bezimiennej mogile.

W marcu 1977 r. dokonano ekshumacji i identyfikacji szczątków pomordowanych. 6 lipca 1977 r. ks. Michał Pilipiec został uroczyście pochowany w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym w Błażowej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uroczyste odsłonięcie muralu ks. Michała Pilipca ps. „Ski” w Błażowej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto