Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pocztowa ekspedycja łazikiem marsjańskim na Politechnice Rzeszowskiej [ZDJĘCIA]

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
12 grudnia Politechnika Rzeszowska, Okręg Rzeszowski Polskiego Związku Filatelistów oraz Poczta Polska zorganizowały wyjątkowe wydarzenie – Specjalną Pocztę Samolotową. Inicjatywa ta była częścią obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz. Sukcesem zakończył się przejazd łazika marsjańskiego Legendary 2.0, którym przewożono przesyłki pocztowe przez studentów Koła Naukowego Lotników PRz.

Pocztowa ekspedycja łazikiem marsjańskim jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Łazik Legendary 2.0, należący do Studenckiego Koła Naukowego Lotników, wyruszył z terenu miasteczka Politechniki Rzeszowskiej o godzinie 12:00.
W ramach tej nietypowej akcji, przesyłki pocztowe zostały przewiezione łazikiem marsjańskim od budynku L na terenie uczelni do Urzędu Pocztowego nr 3 przy ul. Dąbrowskiego w Rzeszowie. Wszystkie przesyłki zostały specjalnie ostemplowane okolicznościowymi datownikami pocztowymi, upamiętniającymi to wyjątkowe wydarzenie.

Patrząc przez pryzmat potrzeb gospodarki, łaziki odgrywają istotną rolę w różnych dziedzinach. Ich uniwersalność pozwala na wykonywanie zadań o różnym stopniu skomplikowania, zarówno w warunkach stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia, jak i w prostych zadaniach, które mogą zostać zlecone robotowi. Łaziki znajdują zastosowanie w zbieraniu danych, nagrywaniu w trudno dostępnych miejscach, dostarczaniu amunicji na polu bitwy, rozbrajaniu ładunków wybuchowych czy udziale w akcjach ratowniczych.

Projekt Legendary Rover Team, formalnie znany jako Studenckie Koło Naukowe Lotników, jest doskonałym przykładem praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej na uczelni. Koło to zostało założone w 2013 roku z celem uczestnictwa w prestiżowych zawodach, takich jak ERC, URC czy IRDC. Przed pandemią COVID-19 ich łazik utrzymywał się wysoko w rankingach, co świadczyło o wysokim poziomie zaawansowania technicznego.

Wydarzenie nie tylko podkreśliło innowacyjność Politechniki Rzeszowskiej, ale również promowało osiągnięcia Studenckiego Koła Naukowego Lotników. Wspólna inicjatywa z Pocztą Polską i Polskim Związkiem Filatelistów stała się nie tylko sukcesem logistycznym, ale również wyjątkową okazją do propagowania potencjału technicznego i naukowego uczelni na arenie krajowej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pocztowa ekspedycja łazikiem marsjańskim na Politechnice Rzeszowskiej [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto