Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert symfoniczny pod batutą Marka Pijarowskiego w Filharmonii Podkarpackiej

AL/US
28 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert symfoniczny

Na zdjęciu: PAWEŁ KOWALSKI – fortepian
28 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert symfoniczny Na zdjęciu: PAWEŁ KOWALSKI – fortepian Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej
W piątek, 28 kwietnia o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się koncert symfoniczny, pod batutą Marka Pijarowskiego. Program koncertu zapowiada się ciekawie.

W programie:

  • ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARONII PODKARPACKIEJ

  • MAREK PIJAROWSKI – dyrygent

  • PAWEŁ KOWALSKI – fortepian

  • M. Ravel – Koncert fortepianowy G – dur

  • A. Dvořák – IX Symfonia e – moll op. 95 „Z Nowego Świata”

  • Koszt udziału: 30 zł

  • Koszt udziału (ulgowy): 20 zł

„Wielka muzyka musi i płynąć z serca. Kompozycja stworzona tylko techniką i rozumem nie jest warta więcej niż papier, na którym została zapisana…” pisał Maurice Ravel. Słowa francuskiego kompozytora znajdują odzwierciedlenie w obu zapowiadanych utworach, będących owocem harmonijnego zespolenia talentu i uczuć każdego z ich twórców.

- Koncert fortepianowy G-dur (1931) Maurice Ravela (1875 – 1937) – to drugi, obok Koncertu D- dur na lewą rękę, utwór tego gatunku w skarbnicy twórczej kompozytora. Przejrzystą formę Koncertu G – dur wypełnia muzyka lekka i subtelna, a jednocześnie bogata kolorystycznie i tętniąca życiem. I część Allegramante jest pełna wirtuozerii – zarówno w partii fortepianu, jak i orkiestry. Liryzm dominuje w części drugiej Adagio assai – w przepięknych kantylenach fletu i fortepianu. Finałowe Presto jest pełne temperamentu, z rytmami nawiązującymi do jazzu - czytamy na stronie Filharmonii Podkarpackiej.

- Urok Ameryki widzianej oczami Antonina Dvořáka (1841 – 1904) – jednego z największych symfoników doby romantyzmu – odkryjemy słuchając IX Symfonia e – moll „Z Nowego świata” (1892). Utwór powstał podczas pobytu kompozytora w Nowym Jorku. Był to czas nie tylko wielu sukcesów i zaszczytów Dvořáka w „nowym świecie”, ale także wielkiej tęsknoty czeskiego kompozytora za ojczyzną, Mimo, iż można wyczuć w utworze wpływy Ameryki, to jak pisał Dvořák: „ jest to i zawsze będzie czeska muzyka”, nie tylko z powodu czeskiego rodowodu melodii (część III – Scherzo. Molto vivace i IV – Allegro con fuoco), ale także z powodu języka twórczego kompozytora, którego cechą była niezwykła zdolność do syntezy stylów. Symfonia zachwyca również ogromną skalą emocji – od dramatycznych po radość, i cudowny liryzm płynący z melodii intonowanej przez rożek angielski w II części – Largo - informuje Filharmonia Podkarpacka.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koncert symfoniczny pod batutą Marka Pijarowskiego w Filharmonii Podkarpackiej - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto