Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgubienie dziecka to trauma dla rodziców. Jak go szukać i o czym powinniśmy pamiętać? [WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Spędzacie czas na plaży, placu zabaw, a może jesteście w galerii handlowej i w pewnym momencie zauważacie, że nie ma waszego dziecka. Co wtedy robić i jak ograniczyć tego typu zdarzenia?

Zgubienie dziecka w tłumie to koszmar zarówno dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka.

- A takie sytuacje niestety się zdarzają, nie tylko w czasie urlopu, lecz również gdy spacerujemy w tłumie turystów, zwiedzamy nieznane miejsca, ale także w centrum handlowym, na lotnisku, dworcu kolejowym, w kinie, na plaży czy na pikniku - wylicza kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. - O taką sytuację również jest bardzo łatwo szczególnie na imprezach masowych, w parku rozrywki, a nawet na zatłoczonej ulicy czy plaży.

I podaje przykład, gdzie w niedzielę, 9 lipca 5-letnia dziewczynka będąc nad Jeziorem Tarnobrzeskim, zgubiła się podczas zabawy.

- Zaniepokojona mama oznajmiła, że jej córka oddaliła się od miejsca, w którym wypoczywała jej rodzina. Dziecko zgubiło się w tłumie osób. Zaraz po zniknięciu dziewczynki, rodzice szukali jej na własną rękę, lecz bez skutku - opisuje rzecznik. - Po kilkunastu minutach do funkcjonariuszy podszedł mężczyzna, który trzymał na ręku zapłakaną dziewczynkę. Okazała się 5-letni mieszkanka powiatu rzeszowskiego. Cała historia dobrze się skończyła. Dziecko całe i zdrowe wróciło pod opiekę mamy.

Co robić kiedy zgubi się dziecko?

- Najważniejsza zasada, to nie szukać po cichu - podkreśla kom. Piotr Wojtunik. - Warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: „szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki”. Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób szuka konkretnego dziecka, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów.

Zaznacza również, że gdy wołamy w tłumie konkretne imię, nikt kto nie jest z dzieckiem związany nie zareaguje, a dziecko często pochłonięte zabawą może nie słyszeć wołania rodzica.

- Jeśli jesteśmy w parku rozrywki, galerii handlowej i podobnych miejscach należy zgłosić się do osoby z obsługi, która może przywołać dziecko przez głośnik. Będąc na plaży, udaj się do ratownika, poinformuj o zajściu, z jego budki łatwiej dostrzeżesz dziecko w tłumie - podpowiada rzecznik.

Co powinno zrobić dziecko, kiedy się zgubi

- Małe dziecko powinno zawsze pozostać w miejscu, gdzie po raz ostatni widziało rodzica lub opiekuna, starsze dziecko może przemieścić się w miejsce wcześniej wspólnie ustalone z najbliższymi - podpowiada. - Gdy dziecko się zgubi, powinno poprosić o pomoc pracownika służb: policjanta lub strażnika miejskiego, jeżeli takich osób nie ma w pobliżu należy zapytać o pomoc kobietę z dzieckiem, rodzinę lub dziadków z wnukami.

Starsze dziecko powinno być nauczone jak ma się zachować, gdy się zgubi.

- Odpowiednie przygotowanie dziecka na wypadek zgubienia się, może uchronić je przed lękami czy traumą w przyszłości - mówi policjant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zgubienie dziecka to trauma dla rodziców. Jak go szukać i o czym powinniśmy pamiętać? [WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto