Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiorniki retencyjne za ponad 600 tys. zł w gminie Sokołów Młp.

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Zbiorniki będą między innymi zabezpieczać mieszkańców Trzebuski przed podtopieniami
Zbiorniki będą między innymi zabezpieczać mieszkańców Trzebuski przed podtopieniami UMiG Sokołów Młp.
W gm. Sokołów Małopolski oddano do użytku dwa zbiorniki retencyjne. Mają za zadanie zabezpieczyć przed powodzią część miejscowości Trzebuska oraz służyć straży pożarnej i rolnikom.

Zbiorniki, które uroczyście otwarto kilka dni temu, usytuowane są przy drodze gminnej w miejscowości Trzebuska, na terenach należących do gminy Sokołów Małopolski i na istniejącym cieku wodnym o nazwie „Dopływ spod Trzebuski”.

Zbiornik nr 1 i zbiornik nr 2 zaprojektowane zostały w charakterze zaporowym. Oba mają wielkość 66 arów: 18 arów pierwszy i 48 arów drugi. Są w stanie pomieścić 7,7 tys. metrów sześciennych wody. Głębokość zbiorników sięga do 3 metrów.

Będą chronić przed podtopieniami

- Warto było zrealizować tę inwestycję. Zbiorniki pięknie się komponują z otaczającym je terenem Trzebuski i Nienadówki. Będą chronić przed podtopieniami oraz służyć okolicznym rolnikom. Woda z nich będzie również wykorzystywana do celów przeciwpożarowych - mówił Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Młp.

I podkreślał, że celem budowy zbiorników jest przeciwdziałanie lub minimalizacja negatywnych skutków zjawisk naturalnych, takich jak niszczące działania wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susze i pożary, a także możliwość pozyskiwania wody w celach gospodarczych.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 668 747,27 zł, z czego udało się pozyskać dotacje od marszałka województwa podkarpackiego z Funduszu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej - w wysokości 500 tys. zł. Pozostałą kwotę dołożyła gmina Sokołów Małopolski.

W uroczystym otwarciu zbiorników oprócz burmistrza Sokołowa Młp. udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, samorządowcy, mieszkańcy Trzebuski oraz przedstawiciele wykonawców całej inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbiorniki retencyjne za ponad 600 tys. zł w gminie Sokołów Młp. - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto