Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSPiA pisze listy w obronie więźniów sumienia. Możesz przyjść i dołączyć do akcji

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
plakat
WSPiA - Rzeszowska Szkoła Wyższa już po raz 14. zachęca do udziału w akcji obrony więźniów sumienia na całym świecie. Aby wspomóc osoby, których prawa są łamane, wystarczy w czwartek i piątek (15 i 16 grudnia) odwiedzić uczelnię i napisać razem ze studentami list w obronie wybranych osób.

Maraton Pisania Listów to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka. Jest to wydarzenie organizowane co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu dedykowanego prawom jednostki. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach.

Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2018 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200. krajach i terytoriach na całym świecie.

WSPiA pomaga

Maraton w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej organizowany jest od 14 lat. Jest to coroczna inicjatywa Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka.

- Listy w WSPiA będzie można napisać w czwartek i piątek (15 i 16 grudnia), w godzinach 9-12. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na specjalne stoisko przed aulą na pierwszym piętrze - mówi Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

W tym roku podczas Maratonu Pisania Listów będzie można wstawić się w sprawie 13 osób pochodzących z: Rosji, Maroka, Iranu, Bangladeszu, Hongkongu, Kuby, Francji, Paragwaju, Zimbabwe oraz Kamerunu.

Na naszą pomoc czekają:

  • Aleksandra Skoczylenko - rozpowszechniała informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, w warunkach urągających godności. Grozi jej nawet do 10 lat więzienia. Żądaj jej uwolnienia.
  • Chow Hang-tung - młoda prawniczka z Hongkongu działająca na rzecz praw człowieka, została uwięziona za organizowanie czuwania upamiętniającego ofiary stłumienia demonstracji na placu Tiananmen.
  • Obrońca praw człowieka Nasser Zefzafi odsiaduje wyrok 20 lat więzienia za pokojowy udział w protestach. Był torturowany, poniżany i traktowany w nieludzki sposób. Jest przetrzymywany w niehumanitarnych warunkach, jego stan zdrowia stale się pogarsza.
  • Vahid Afkari, który razem z braćmi został niesprawiedliwie uwięziony w 2018 roku w Iranie za pokojowy udział w protestach. Vahid jest nadal przetrzymywany w izolatce i torturowany.
  • Shanewaza Chowdhury’ego niepokoiło, jak zbudowana w okolicy nowa elektrownia węglowa wpłynie na środowisko i jak odbije się to na jego wsi. Swoimi obawami podzielił się na Facebooku. Teraz grożą mu za to lata więzienia.
  • W lipcu 2021 roku kubański artysta Luis Manuel Otero Alcántara zamieścił w Internecie nagranie, w którym zapowiedział, że weźmie udział w proteście w swoim rodzinnym mieście - Hawanie. Zanim dotarł na demonstrację, został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat pozbawienia wolności.
  • 80-letnia Zineb zmarła po tym, jak policjant wystrzelił jej w twarz granatem z gazem łzawiącym. Zamykała okno, gdy pod jej domem odbywała się demonstracja. Zginęła przez niedopuszczalne, bezprawne użycie broni podczas zgromadzenia.
  • Yren i Mariana, dwie transpłciowe kobiety z Paragwaju, chcą korzystać z takich samych praw jak reszta społeczeństwa. Chcą, aby ich tożsamość została prawnie uznana. Nie godzą się na mówienie im, kim mają być.
  • Przyjaciółki Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri zostały uprowadzone po prowadzeniu antyrządowego protestu w Zimbabwe. Były bite, poniżane i napastowane seksualnie. Za pokojowe działania grozi im więzienie.
  • Dorgelesse Nguessan, samotna matka i fryzjerka z Kamerunu, została aresztowana podczas pokojowej demonstracji. Domagała się lepszej przyszłości dla swojej rodziny i kraju. Została skazana na pięć lat pozbawienia wolności.
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto