Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Anna Schmidt w Rzeszowie: przeciwdziałanie przemocy domowej i pomoc ofiarom jest koniecznością

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Poniedziałkowa konferencja prasowa w Rzeszowie, na zdjęciu wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, a o przeciwdziałaniu przemocy domowej mówi Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Poniedziałkowa konferencja prasowa w Rzeszowie, na zdjęciu wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, a o przeciwdziałaniu przemocy domowej mówi Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Józef Lonczak
Zmieniło się prawo i stosujący przemoc nie mogą pozostać bezkarni. Wzmocniona została ochrona osób doświadczających przemocy domowej. Rozszerzone zostają także jej formy o przemoc ekonomiczną i cyberprzemoc.

- Od 22 czerwca br. obowiązują nowe przepisy, których celem jest przeciwdziałanie przemocy domowej. Jednak najlepszy system prawny, nie będzie działał, jeśli zawiedzie człowiek, jeśli będziemy obojętni - stwierdziła Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Rzeszowie.

Przemoc domowa - co to jest

Konferencja była poświęcona zmianom w przepisach dotyczących przeciwdziałania przemocy.

- Zmienia się prawo, które m.in. wprowadza określenie „przemoc domową” zamiast „przemocy w rodzinie”, bo obejmuje nie tylko rodziny, ale także osoby pozostające w związkach nieformalnych, i tych, którzy są lub byli w jakieś relacji, która może rodzić przemoc (np. rozwód). - Nowe prawo chroni nie tylko przed przemocą fizyczną, psychiczną czy seksualną, ale również przed rozpowszechnioną cyberprzemocą, przed przemocą ekonomiczną, która też występuje też stosunkowo często - tłumaczyła wiceminister.

Lepiej chronić ofiary i karać sprawców

Jak zaznaczyła wiceminister, w trakcie prac nad tymi przepisami postawiono sobie dwa główne cele: lepiej chronić ofiary i skuteczniej karać sprawców. Zwróciła też uwagę, że do przemocy dochodzi nie tylko w rodzinie, ale także w związkach partnerskich, nieformalnych lub konkubinatach oraz w trakcie i po rozwodzie.

Analizy i wyniki dotychczasowych badań pokazują, że w zdecydowanej większości ofiarami przemocy domowej są kobiety i dzieci, ale także osoby starsze oraz niepełnosprawne, ale także mężczyźni.

Nowe przepisy antyprzemocowe wprowadziły też zmiany w procedurze niebieskiej karty.

- Dane za 2022 rok, są jeszcze niepełne, ale w 2021 roku w całej Polsce procedurę niebieskiej karty zastosowano wobec 82 tysięcy przypadków, z czego tylko 8200, czyli zaledwie 10 procent osób stosujących przemoc zostało objęte terapią przeciwko przemocy domowej - przypomniała wiceminister.

Według nowelizacji udział w takich programach korekcyjno-edukacyjnych lub psychologiczno-terapeutycznych będzie powszechniejszy.

Apel - nie bądźmy obojętni

Anna Schmidt zaapelowała o reagowanie na przypadki przemocy domowej i powiadamianie o tym odpowiednich służb. Bywa, że ofiary są tak zastraszone fizycznie i psychicznie, że boją się poinformować o tym pomoc społeczną czy policję i przyznać, że potrzebują pomocy. Chodzi o to, aby ci, którzy krzywdzą innych nie czuli się bezkarni i anonimowi.

Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, podziękowała wiceminister A. Schmidt za jej działania i troskę o osoby, które są krzywdzone i dołączyła się do apelu, abyśmy nie byli obojętni na płacz dziecka i umieli w sytuacji, kiedy ktoś doznaje przemocy, skutecznie zareagować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiceminister Anna Schmidt w Rzeszowie: przeciwdziałanie przemocy domowej i pomoc ofiarom jest koniecznością - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto