MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Waldemar Szumny i radni PiS proponują rewitalizację osiedli bloków z tzw. wielkiej płyty

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
W piątek radni Rzeszowa z Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali projekt uchwały dot. utworzenia krajowego programu rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, które powstały w czasach PRL-u.

Jak mówili, dzisiaj wiele z tych osiedli wymaga poprawy stanu estetycznego, przeprowadzenia kompleksowej rewitalizacji po to, aby te osiedla się nie wyludniały i mogły być atrakcyjnym miejscem do życia w miastach.

- Powinniśmy w ramach prewencji przeciwdziałać postępującej degradacji tych osiedli — mówił Marcin Fijołek, przew. klubu radnych PiS, a w tych wyborach kandydat do sejmiku województwa.

Według badań Instytutu Techniki Budowlanej czas żywotności tychże budynków to około stu lat. Rewitalizacja bloków miałaby polegać przede wszystkim na remoncie klatek schodowych, wymianie wind, termoizolacji, odnowieniu starej elewacji budynków, a także na stworzeniu placów zabaw, terenów zielonych i miejsc rekreacji.

- Ze środków pochodzących z takiego programu samorząd Rzeszowa mógłby sfinansować Dom Kultury, na który mieszkańcy Nowego Miasta czekają od dawna — dodał Marcin Fijołek.

- Potrzeby i oczekiwania są bardzo duże, to są nadzieje tysiąca mieszkańców Rzeszowa, którzy mieszkają w takich blokach. Upływ czasu spowodował, że należy podejść kompleksowo do tego tematu — przekonywał Waldemar Szumny, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa.

Jeszcze we wrześniu były premier Mateusz Morawiecki mówił o programie "Przyjazne Osiedle", który zakładał właśnie modernizację osiedli bloków z wielkiej płyty. Program miał trwać 10 lat, a jego koszt szacowano na 5 miliardów złotych rocznie.

- Liczymy, że uchwała będzie podjęta jednomyślnie i rzeczywiście te środki się znajdą. Chcemy spełniać marzenia rzeszowian — mówił Waldemar Szumny.

- Te osiedla, które powstały przed osiemdziesiątym, dziewiątym rokiem, mogą być bardzo atrakcyjne do życia. Warto dofinansować te miejsca, żeby seniorzy, rodziny z dziećmi chciały kupować mieszkania w tych blokach — dodał Marcin Fijołek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waldemar Szumny i radni PiS proponują rewitalizację osiedli bloków z tzw. wielkiej płyty - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto