MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W najbliższy "Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza” będzie można obejrzeć film „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza na film „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki.

Zaproszenie IPN na seans filmowy

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizuje w rzeszowskim Kinie „Zorza” pokaz filmu „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki. Bezpłatne wejściówki można odebrać od środy 8 maja w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 oraz w Kinie „Zorza”.

Dostępność biletów można sprawdzić pod numerem telefonu 17 86 06 054.

Projekcja odbędzie się we wtorek, 14 maja 2024 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Ponadto projekcja filmu zostanie poprzedzona prelekcją historyka z IPN w Rzeszowie.

Kilka informacji o filmie „Powstaniec 1863"

„Powstaniec 1863” swoją premierę miał w 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Jest przykładem kina ukazującego szerokie aspekty polskiej historii. Może wspomóc nauczycieli w pracy dydaktycznej realizowanej podczas zajęć języka polskiego czy historii.

„Powstaniec 1863" to pierwszy od 30 lat film fabularny o powstaniu styczniowym. Akcja rozpoczyna się w 1920 roku, tuż przed Bitwą Warszawską - czytamy na stronie internetowej IPN w Rzeszowie.

Jeden z żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i wraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ksiądz Stanisław Brzóska, mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała, brał udział w wielu bitwach postania styczniowego, m.in. pod Siemiatyczami i Włodawą. Wiosną 1864 roku zorganizował czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity dopiero w końcu grudnia. W kwietniu 1865 r. dostał się do niewoli, w maju został stracony przez Rosjan.

Kim był ks. Stanisław Brzóska?

Stanisław Brzóska pochodził z rodziny szlacheckiej, która ukształtowała jego poglądy. Urodził się 30 grudnia 1832 roku. W roku 1858 roku otrzymał święcenia kapłańskie i wkrótce potem zaczął posługę na podlaskich parafiach. Jeszcze przed wybuchem powstania, za swoje kazanie, trafił do więzienia w zamojskiej twierdzy. Nie powstrzymało go to i po wyjściu na wolność kontynuował działalność patriotyczną. Do powstania ruszył 23 stycznia 1863 roku. Swoją walkę kontynuował do grudnia 1864 roku, gdy rozbito dowodzony przez niego oddział. Schwytany cztery miesiące później, został publicznie stracony 23 maja 1865 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto