Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Grzegorzówce upamiętniono braci Deców zamordowanych za pomoc Żydom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Wideo
od 16 lat
W lesie w Grzegorzówce odsłonięto obelisk wraz z tablicą upamiętniającą braci Deców, którzy w czasie wojny pomagali żydom. Za tę pomoc zapłacili najwyższą cenę. Zostali, zamordowali, przez okupantów niemieckich.

Bronisław, Stanisław, Tadeusz i Władysław Decowie zostali zamordowani 4 grudnia 1942 r. Tego dnia do Pantalowic przyjechało sześciu Niemców oraz Anton Hachmann, komendant żandarmerii w Łańcucie. Przywieźli schwytaną 18-letnią Malkę Schönfeld, która ukrywała się wśród grupy Żydów, której pomagali Decowie. To ona - wg relacji świadków - miała wskazać Władysława, jako tego, który pomagał Żydom. Mężczyzna został aresztowany, skatowany i zabity strzałem w tył głowy. Następnie - na podstawie rodzinnego zdjęcia wiszącego w domu Władysława - kobieta zidentyfikowała pozostałych braci, którzy pomagali ukrywającym się Żydom. Po egzekucji Władysława Niemcy udali się do leśniczówki, w której mieszkali bracia. Zostali rozstrzelani na progu swojego domu.

3 grudnia w Grzegorzówce odbyły się uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego zamordowanych Bronisława, Stanisława, Tadeusza i Władysława Deców
3 grudnia w Grzegorzówce odbyły się uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego zamordowanych Bronisława, Stanisława, Tadeusza i Władysława Deców za udzielanie pomocy Żydom. Paweł Dubiel

Wydarzenia te przypomniała Irena Filip z domu Dec, córka Władysława.

- Byłam wówczas niespełna pięcioletnim dzieckiem, ale dramatyczne wspomnienia z tego dnia towarzyszą mi całe życie. Obraz ojca wyprowadzonego z domu przez hitlerowców, ostatnie słowa, które skierował do mnie i rodzeństwa, aż wreszcie widok jego zakrwawionych zwłok wryły się na zawsze w moją pamięć. Wiele lat zabiegałam o powstanie miejsca upamiętniającego tę okrutną zbrodnię. Jestem bardzo wdzięczna i szczęśliwa, ze doczekałam dnia, w którym się to udało. Niech ten obelisk przypomina nam o ludziach, którzy mimo zagrożenia życia nie wahali się nieść pomocy innym - mówiła pani Irena.

Oprócz niej symboliczną szarfę przecięli Józef Jodłowski, obecnie senator RP, który jako starosta rzeszowski miał wkład w powstanie obelisku; Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN; Bartłomiej Kuchta, wójt gm. Hyżne; Tadeusz Ogonowski, nadleśniczy nadleśnictwa Kańczuga oraz Agnieszka Kmiotek, sołtys Grzegorzówski. Obelisk poświecił abp. Adam Szal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Grzegorzówce upamiętniono braci Deców zamordowanych za pomoc Żydom [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto