Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nowa gwiazda internetu? Filmik z polskim muflonem robi furorę w sieci. Chociaż w Polsce jest od ponad wieku, wciąż zaskakuje

Justyna Madan
Justyna Madan
Muflon miał być atrakcją dla myśliwych, po 120 latach wciąż wzbudza wiele emocji.
Muflon miał być atrakcją dla myśliwych, po 120 latach wciąż wzbudza wiele emocji. Pixabay.com
Do Polski trafiły ponad 100 lat temu, zostały tutaj sprowadzone, żeby uatrakcyjnić myśliwym polowania. Od tamtej pory muflony kojarzą się głównie z Karkonoszami i tam prawdopodobnie nie robią już na mieszkańcach większego wrażenia, ale prawda jest taka, że spotkać można je w różnych częściach kraju. Ostatnio muflon pojawił się na Wzgórzach Dylewskich na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim i filmik z tą dziką owcą stał się hitem internetu.

Spis treści

- Muflon jest jedynym nierodzimym przedstawicielem ssaków kopytnych w Karkonoszach. Jest przodkiem owcy domowej, a zarazem najmniejszym przedstawicielem dzikich owiec. Był introdukowany w wielu miejscach Europy. Osobniki przywiezione na kontynent pochodziły z Sardynii i Korsyki – wyjaśnia Karkonoski Park Narodowy.

Muflony są w Polsce od początku XX wieku

To niezwykłe zwierzę przypomina wyglądem mieszankę owcy i kozicy. To, co przede wszystkim zwraca uwagę, to charakterystyczne rogi muflona, które stale rosną u nasady i wyginają się w kształt półksiężyca. U starszych osobników tworzą zamknięte koło. Mają je jedynie samce i to właśnie te rogi wywołują najwięcej emocji.

- Na obszar Polski w jej obecnych granicach muflony zostały po raz pierwszy introdukowane w 1901 lub 1902 r. Hrabia Seidlitz-Sandreczki sprowadził 5 muflonów z hodowli na obszarze dzisiejszej Słowacji i wsiedlił je w okolicach Bielawy w Górach Sowich. Introdukcja ta powiodła się - mimo prowadzenia odstrzału populacja w 1920 r. liczyła 20 osobników – wyjaśnia Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Introdukcji było kilka, nie wszystkie się powiodły. Początkowo zwierzęta te były utrzymywane w hodowli zamkniętej, dopiero po jakimś czasie zostały wypuszczone na wolność. Prawda jest jednak taka, że muflon został po prostu sprowadzony w masyw Karkonoszy w jednym celu – łowieckim. Miało to zwiększyć atrakcyjność polowań, które na początku XX wieku były bardzo popularne.

Obecnie znajduje się między innymi na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jednak jest ich tutaj coraz mniej, bo po polskiej stronie Karkonoszy w 2023 roku doliczono się 30-35 osobników. Za to wzrasta ich populacja na terenie Wielkopolski. Okazuje się, że w 2021 roku było ich w Wielkopolsce 648.

Muflon hitem internetu

Muflon, który stał się hitem internetu, nie został nagrany ani w Wielkopolsce, ani w Karkonoszach i prawdopodobnie właśnie dlatego wzbudził taką sensację.

Zwierzę beztrosko przemierzało Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich i nie przeszkadzała mu nawet obecność ludzi. Ci, którzy wybrali się w niedzielny poranek na spacer, mieli miłą niespodziankę. Jeden ze spacerowiczów postanowił uwiecznić muflona na filmie, który teraz bije rekordy popularności.

Co ciekawe, muflon w tym parku nie jest gościem. Jak podaje Nadleśnictwo Olsztynek „został introdukowany na obszar Wzgórz Dylewskich w 1986 roku, a więc jeszcze przed utworzeniem Parku. Od momentu wprowadzenia 6 osobników populacja rozrosła się i dzisiaj liczy już sobie ok. 75 osobników. Muflony zasiedlają przede wszystkim okolice Jagodzin, Wygody, Glaznot i Wierzbicy.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To nowa gwiazda internetu? Filmik z polskim muflonem robi furorę w sieci. Chociaż w Polsce jest od ponad wieku, wciąż zaskakuje - Strefa Agro

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto