18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Rzeszów i jego Podziemna Trasa Turystyczna

Ewa ŻuchowskaZaktualizowano 
Gdy zapytaliśmy, dlaczego warto odwiedzić to miasto, jadąc tutaj nawet z drugiego końca Polski, byliśmy zaskoczeni. Zainspirowało nas bogactwo zabytków i wydarzeń kulturalnych. O Rzeszowie opowiedział nam Tadeusz Ferenc - prezydent.

Jacek Andrzej Kwiatkowski: Jakie najważniejsze stałe atrakcje turystyczne mogą przyciągnąć gości do Rzeszowa w sezonie zimowym?

Tadeusz Ferenc: - Jedną z najbardziej interesujących atrakcji Rzeszowa jest Podziemna Trasa Turystyczna, ulokowana pod kamienicami i płytą Rynku. Trasa kryje w sobie liczne atrakcje i tajemnice. Liczy 369 metrów długości, usytuowana jest na głębokości od 0,5 m do 10 m, a w jej skład wchodzi 15 unikalnych korytarzy i 25 piwnic. Można w niej spotkać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, nadgryzione "zębem czasu" pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły "palcówki", ukryte przejścia. Atrakcyjności piwnic dopełnia ekspozycja historyczno - edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa. Obraz rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieków przedstawiają dużych rozmiarów fotografie umieszczone w obiekcie wejścia. Swoistą "ścieżkę edukacyjną" stanowi Korytarz Herbowy, w którym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa.

- Kolejną jest Muzeum Etnograficzne, w którym znajduje się również archiwum dziejów kultury ludowej ze sprawozdaniami z badań terenowych, prowadzonych podczas organizowanych obozów naukowych, a ponadto: kroniki, pamiętniki, monografie, opracowania obrzędów i teksty folklorystyczne. Archiwalną dokumentację zabytków kultury ludowej stanowi kilkanaście tysięcy negatywów fotograficznych, ok. tysiąca starych fotografii, blisko 10 tys. rysunków, taśmy z nagraniami wywiadów terenowych i folklorem muzycznym oraz rejestracje wideo tradycyjnych obrzędów. Odrębny dział stanowi Archiwum Franciszka Kotuli, zawierające opracowania etnografa, jego korespondencję a przede wszystkim materiały z badań terenowych. Jest jeszcze Muzeum Okręgowe, które zostało utworzone z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Rzeszowskiej w 1935 r. Aktualnie we wszystkich działach Muzeum posiada ponad 240 000 eksponatów, związanych z Rzeszowem i Regionem - pozyskanych przez dary, przekazy, zakupy i badania własne. Oprócz gromadzenia zabytków Muzeum prowadzi ożywioną działalność wystawienniczą, naukową, oświatową i wydawniczą. Na wystawie stałej eksponowana jest porcelana i fajans XVII, XX wieku. Zespół ceramiki prezentowany jest w zabytkowych serwantkach z XVIII i XIX wieku. Tworzą go fragmenty zastaw stołowych, dekoracyjne naczynia i rzeźby ceramiczne.

- Wśród innych stałych ekspozycji Muzeum Okręgowego podziwiać można m. in.: Galerię Dąmbskich, prezentującą malarstwo zachodnioeuropejskie w okresie od XVI i XIX wieku, Galerię Malarstwa Polskiego z okresu XVIII i XX wieku czy choćby niepowtarzalną Wystawę Archeologiczną ze zbiorów własnych, prezentującą najciekawsze zabytki ze wszystkich epok pradziejów, uzupełnioną o plansze poglądowe, mapy i rekonstrukcje. Dla koneserów muzyki klasycznej nie lada gratkę stanowi ambitny repertuar muzyczny oraz oryginalny program artystyczny Filharmonii Podkarpackiej. Codzienność Filharmonii to audycje umuzykalniające w przedszkolach i szkołach, koncerty kameralne, recitale oraz cotygodniowe koncerty 85-osobowej orkiestry, zaliczanej do grona czołowych zespołów filharmonicznych w Polsce, które ściągają wiernych melomanów, zapełniających ściśle salę. Orkiestra ma za sobą przeszło 40-letnią historię wypełnioną znaczącymi osiągnięciami artystycznymi. Niejednokrotnie występowała w ważnych ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą, na festiwalach m. in.: Wratislavia Cantas, Międzynarodowym Festiwalu w Busku, Festiwalu Kultury Europejskiej w Krakowie czy Festiwalu w Łańcucie. Magnesem przyciągającym publiczność jest nie tylko atrakcyjny program uwzględniający różnorodność gustów słuchaczy, prezentujący klasykę, ale sięgający po współczesną (niejednokrotne wykonania premierowe) literaturę.. Także jako jedna z najlepszych w Polsce pod względem akustycznym oceniana jest sala koncertowa Filharmonii.

- Atrakcją jest także Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Na sukcesy rzeszowskiego teatru składa się praca prawie 100-osobowego zespołu techników, administracji, obsługi sceny, a w tym prawie 30-osobowego zespołu aktorów, wystawiającego w ciągu sezonu około 400 spektakli dla prawie 70 tys. widzów. Teatr dysponuje trzema scenami: "Dużą", "Kameralną" i "Na Zamku", na które przygotowuje 7-9 premier w sezonie. Ze względu na fakt, iż Teatr rzeszowski jest jedynym z nielicznych teatrów dramatycznych działających na terenie województwa, jego repertuar stara się uwzględnić gusty i potrzeby wielu grup społecznych, prowadząc ze swoją publicznością nieustający dialog. Wystawiana jest klasyka polska, obca, dramat współczesny oraz literatura dziecięca. Inscenizując Szekspira, Moliera, Calderona, Dostojewskiego, Bułhakowa, Steinbecka, Wyspiańskiego czy Witkacego, teatr nie unika także farsy, np.: Ayckebourne'a czy Frayn'a. Rzeszowski teatr realizuje trzy edycje festiwalowe: Rzeszowskie Spotkania Teatralne, o 35-letniej tradycji, Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe oraz Rzeszowskie Spotkania Plenerowe. Dzięki festiwalom przez deski rzeszowskiej sceny przechodzą w każdym sezonie dziesiątki najwybitniejszych polskich aktorów grających w spektaklach wybitnych reżyserów z takich teatrów jak: Stary z Krakowa, Wybrzeże z Gdańska, Współczesny, Ateneum czy Powszechny z Warszawy. Rzeszowskim Spotkaniom Teatralnym towarzyszy Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego oraz Biennale Sztuki Komputerowej, a także Biennale Sztuki Teatralnej Galerii Foyer, w której prezentowali swe prace tak znakomici twórcy jak: m.in. Jerzy Mleczko, Janusz Stanny czy Józef Wilkoń.

- Wśród wyjątkowych i niepowtarzalnych zbytków Rzeszowa, do najbardziej interesujących można zaliczyć: XIVwieczny kościół farny z wolnostojącą dzwonnicą, datowany na wiek XV, wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany Ratusz, XVIwieczny Zamek Lubomirskich, pochodzące z XVII wieku klasztor oo. Bernardynów, Zespół Klasztorny Popijarski oraz letni pałacyk Lubomirskich, XVIIIwieczny kościół i klasztor oo. Reformatów. Godna uwagi zwiedzającego jest również jedna z najstarszych ulic w mieście - ulica 3-go Maja, przy której mieści się zabytkowy zespół obiektów dawnego konwentu Pijarów obejmujący: kolegium, a obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego, kościół pw. św. Krzyża powszechnie zwany gimnazjalnym i klasztor - obecnie Muzeum Okręgowe. W ciągu ulicy 3. Maja znajduje się również rzeźba jednego z najbardziej znanych mieszkańców naszego miasta „ojca polskiego bluesa” i lidera kultowego zespołu Breakout, Tadeusza Nalepy. Warte zobaczenia są również synagogi: Staromiejska z XVII wieku oraz Nowomiejska z wieku XVIII.

Proszę polecić naszym Czytelnikom najlepsze imprezy w okresie luty-marzec, dla których warto przyjechać tutaj nawet z drugiego końca Polski.

- Rzeszów stanowi doskonałą „bazę wypadową” dla miłośników sportów zimowych. W bezpośredniej bliskości miasta znajdują się oświetlone wyciągi narciarskie, m. in. w: Matysówce, Babicy, Dylągówce, Chyrowie, Ostrej Górze, Strzyżowie. Dla licznie odwiedzających nasze miasto turystów, szczególnie interesujący może się okazać wieczorny spacer po Rynku i Starówce, które zimą nabierają szczególnego uroku (Rzeszów wygrał konkurs na najpiękniej oświetlone miasto w Polsce na święta w lutym 2010). Wyjątkowych wrażeń może dostarczyć wycieczka do podrzeszowskiego Łańcuta. Zespół zamkowy w Łańcucie stanowi, wraz z zespołem urbanistycznym miasta, jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce. Dawna siedziba magnackich rodów Lubomirskich i Potockich wzniesiona została w latach 1628-1641. Obecnie w zamku, otoczonym pięknym parkiem, znajduje się muzeum wnętrz z bogatą kolekcją dzieł sztuki, rękodzieła artystycznego oraz książek. W skład zespołu pałacowego wchodzi także zameczek romantyczny oraz powozownia, w której znajduje się unikatowa kolekcja pojazdów konnych . Wśród ciekawych imprez warto wymienić jeszcze: (XVIII Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe).

Jedną z najważniejszych imprez kulturalnych, odbywających się w lutym w Rzeszowie są organizowane przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. Cieszące się coraz większym zainteresowaniem oraz systematycznie wzrastającym prestiżem w skali ogólnopolskiej przedstawienia ściągają niezliczone rzesze koneserów teatru. Organizatorzy rokrocznie zapraszają do Rzeszowa najlepsze polskie grupy teatralne, dbając o doborową obsadę aktorską i wysoki poziom artystyczny prezentowanych spektakli. Podczas osiemnastu edycji Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych, na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej swój talent aktorski prezentowali m. in.: Ewa Kasprzyk, Teresa Lipowska, Piotr Polk, Wojciech Malajkat czy Zbigniew Zapasiewicz.

(IV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych)

W Rzeszowie w dniach 19 - 20 lutego 2011 r. w Regionalnym Centrum Sportowo-Widowiskowym „Podpromie”, odbędzie się IV Edycja Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Organizatorem wystawy jest Rzeszowski Oddział Związku Kynologicznego, zrzeszający miłośników psów rasowych z terenu naszego miasta. Na wystawie przyznawane będą certyfikaty na Międzynarodowego Championa Piękności. Jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych, impreza cieszy się niezwykłą popularnością, zarówno wśród hodowców, wystawców jak i sympatyków czworonogów.

(XXIX Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Łucznictwie)

W dniach 26 - 27 lutego 2011 r. Rzeszów ponownie stanie się stolicą polskiego łucznictwa. Po organizacyjnym sukcesie Klubowego Pucharu Świata w 2008 r. oraz Halowych Mistrzostw Świata z roku 2009, stolica Podkarpacia gościć będzie najlepszych polskich łuczników, którzy będą rywalizować o medale Mistrzostw Polski oraz nominacje do Halowych Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów w hiszpańskiej Tarragonie.

Zawody organizowane przez Polski Związek Łuczniczy oraz Sekcję Łuczniczą CWKS Resovia Rzeszów, stanowią doskonałą okazję popularyzacji tego pięknego sportu szerszemu gronu sympatyków.

Cały artykuł znajdziecie na www.wiadomosci24.pl

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

Szczerze o muzyce: Paprodziad

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3