Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczając PIT możemy wspomóc fundacje w naszym regionie. Rozmowa z Rafałem Ciupińskim

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci Archiwum fundacji
Rozmowa z Rafałem Ciupińskim, prezesem Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci robi wiele dobrego dla chorych, cierpiących z naszego regionu. Na czym polega ta pomoc?

Nasza fundacja opiekuje się rodzinami, które na co dzień mierzą się z nieuleczalną chorobą swojego dziecka. Jako specjalistyczna organizacja staramy się zapewnić im niezbędne wsparcie i pomoc. Naszą główną formą opieki jest domowa opieka hospicyjna. Wiemy, że dziecko, nawet gdy jest nieuleczalnie chore, najlepiej czuje się w domu, w swoim pokoju, wśród swoich zabawek i najbliższej kochającej rodziny. Personel hospicjum: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, pracownik socjalny oraz kapelan dojeżdżają do domów rodzinnych naszych podopiecznych, zapewniając im niezbędne wsparcie. Zdarza się, że dziecko ze względu na swój stan zdrowia lub inne sytuacje losowe nie może przebywać w swoim domu rodzinnym, dlatego w 2011 roku powstał Oddział Stacjonarny Hospicjum. Personel medyczny zapewnia im opiekę 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Rozliczając PIT, możemy wspomóc fundację. Czy te 1,5 proc. to rzeczywiście realna pomoc dla potrzebujących i chorych dzieci?

Tak, nasza działalność jest możliwa głównie dzięki środkom otrzymywanym w rozliczaniu 1,5 proc. podatku naszych darczyńców. Środki finansowe płynące z Narodowego Funduszu Zdrowia nie są wystarczające, aby zapewnić kompleksową opiekę naszym małym pacjentom.

Na co przeznaczane są zazwyczaj pieniądze zebrane właśnie z tego 1,5 procenta?

Środki uzyskane z 1,5 proc. podatku są przeznaczane głównie na sfinansowane leków dla rodzin będących pod opieką Hospicjum Domowego oraz zakup sprzętu i artykułów medycznych niezbędnych na Oddziale Stacjonarnym. Pokrywają również koszty utrzymania aut, które są niezbędne do pracy personelu medycznego w Domowym Hospicjum dla Dzieci.

Ile dzieci korzysta z takiej pomocy na Podkarpaciu?

Pod opieką Hospicjum Domowego jest aktualnie 43 podopiecznych. Na Oddziale Stacjonarnym przebywa 20 pacjentów. W 2023 roku objęliśmy opieką 108 pacjentów: 61 opieką domową, natomiast 47 opieką stacjonarną.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczając PIT możemy wspomóc fundacje w naszym regionie. Rozmowa z Rafałem Ciupińskim - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto