Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zgodzili się na utworzenie Rzeszowskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Co jeszcze było na sesji?

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
A. Baranowski
Radni zdecydowali o przyznaniu tytułu honorowego obywatela Rzeszowa. Przegłosowano też uchwałę w sprawie sprzedaży 166 lokali komunalnych. Zagłosowali za powołaniem Rzeszowskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Przyjęli harmonogram pracy aptek.

Po długiej dyskusji, przedstawieniu wielu wątpliwości, np. czy to sprawiedliwe, czy miasto nie powinno zaprzestać sprzedaży tych lokali, czy właściwa jest bonifikata, czy wykup powinien być powiązany z sytuacją finansową mieszkańców, czy powinno się te sprawy rozpatrywać indywidualnie, czy bardziej liczy się dobrostan pojedynczych osób czy miasta, radni przyjęli jednak uchwałę w sprawie wykupu 166 mieszkań komunalnych. Przeciw byli: Mateusz Maciejczyk, Andrzej Dec, Marcin Deręgowski i Wiesław Ziemiński z klubu radnych KO.

- Jestem przeciwny przyjęciu tej uchwały, ponieważ nasz zasób uległ radyklanemu ograniczeniu - tłumaczył Andrzej Dec. - Kraków wprowadził całkowity zakaz sprzedawania tych lokali i kolejka oczekujących z 7 lat zmniejszyła się tam do roku.

Radny Robert Kultys z PiS dopytywał o liczby. Wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak przedstawiła, że w 1994 r. miasto miało 11,5 tys. takich lokali, w 2013 r. - 6069, a dziś to 2853. Na mieszkanie komunalne czekają 503 osoby.

W uzasadnieniu uchwały zostało napisane, że to najemcy lokali mieszkalnych będących w zasobie Gminy Miasto Rzeszów, zwrócili się z prośbą o kontynuowanie procedury sprzedaży ze względu na to, że złożyli wnioski o sprzedaż mieszkania przed dniem wejścia w życie Uchwały Rady Miasta Rzeszowa Nr LXIII//1342/2022 z 24 maja 2022 r. uchylającej uchwałę w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych, wielomieszkaniowych i małych domach mieszkalnych.

Radni zgodzili się na utworzenie Rzeszowskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Także po dyskusji odnośnie zapisów w statucie i udziału w niej przedstawicieli Rady Miasta. Sporo zastrzeżeń i wątpliwości co do zapisów miał Jerzy Jęczmienionka, radny PiS. Sugerował, że powinny być bardziej transparentne oraz by do tej Fundacji mocniej zaangażować środowiska biznesowe z Rzeszowa i aby nie zawężać celów działania głównie do startupów, bo w ten sposób ograniczamy zdobywanie funduszy. Radni nie zgodzili się, by projekt uchwały cofnąć do komisji.

- Dajmy działać tej Fundacji, a w każdej chwili możemy przecież wprowadzić nowe regulacje - przekonywał Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa.

- Cenię pomysł i ideę powołania Fundacji, natomiast uważam, ale warto jeszcze przeanalizować zapisy - mówiła Grażyna Szarama, radna PiS.

Radni przyjęli też uchwałę o woli przystąpienia do realizacji projektu planowanego do złożenia podczas naboru do Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Celem projektu będzie adaptacja zabytkowej, 100-letniej kamienicy przy Lenartowicza 1 na Dom mikro innowacji społecznych i technologicznych. Całkowita wartość projektu wyniesie maksymalnie: 6 mln euro. Projekt będzie realizowany, w przypadku uzyskania dofinansowania, w latach 2023-2026.

Przyjęli także harmonogram pracy aptek. Trzy będą całodobowe: przy ul. Podchorążych 1, Rejtana 65 i Szopena 2.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto