Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka przy ul. Szopena w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie już prawie gotowa [ZDJĘCIA]

Redakcja
Prace remontowane na bloku operacyjnym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie już się zakończyły. Teraz trwa instalacja wyposażenia.
Prace remontowane na bloku operacyjnym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie już się zakończyły. Teraz trwa instalacja wyposażenia. Archiwum USK w Rzeszowie
Na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, pierwsze pacjentki będą mogły skorzystać z bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie.

Nowoczesny sprzęt trafił już do wyremontowanych oddziałów kliniki. Blok porodowy składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa.

- Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie - uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. - Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz w każdej z nich jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cięć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem.

1.5 tys. dzieci rodziło się rocznie

Do tej pory w szpitalu przy ul. Szopena rodziło się około 1.5 tys. dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

- Blok porodowy został zaprojektowany i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala - dodaje prof. Kluz.
Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. - Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami - mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. - Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Koszt inwestycji, to 19,5 mln zł. Remont w całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porodówka przy ul. Szopena w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie już prawie gotowa [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto