Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 100-letnia strażnica w Ustrzykach Dolnych jest wyremontowana. Zobacz jak teraz się prezentuje [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Zakończyła się rewitalizacja liczącej ponad 100 lat dawnej strażnicy w Ustrzykach Dolnych. W ostatnim czasie budynek stał pusty i niszczał. Władze powiatu bieszczadzkiego postanowiły ocalić go od dewastacji.

Inwestycja powiatu bieszczadzkiego stanowi kolejny etap przywracania do życia budynków po Rafinerii Fanto i stanowi część projektu Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Budynek służył pierwotnie rafinerii, a następnie pełnił funkcję strażnicy. Władzom powiatu bieszczadzkiemu zależało na jego ocaleniu, gdyż w Bieszczadach po zawieruchach dziejowych nie pozostało wiele obiektów zabytkowych.

Marek Andruch, starosta bieszczadzki, nie ukrywa, że remont dawnej strażnicy był skomplikowanym zadaniem, bo w czasie prac pojawiały się nowe trudności, łącznie z koniecznością wylania nowych fundamentów. Budynek tylko z zewnątrz wyglądał dobrze, wnętrze było natomiast mocno nadszarpnięte zębem czasu. Tak naprawdę z dawnej substancji zostały tylko ściany. Remont wykonała firma Łukasza Hawrylika, która poradziła sobie jednak z tym skomplikowanym zadaniem.

– Właściwie każdy centymetr tego budynku jest nie tylko odremontowany, ale też zabezpieczany w taki sposób, aby przez następne dziesiątki lat służył on ludziom – podkreśla Marek Andruch.

Budynek został zaadaptowany na potrzeby centrum. Tu będzie funkcjonować część administracyjna. Będzie służył również jako część noclegowa dla niewielkich grup, które będą chciały skorzystać z atrakcji Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Jest ono tworzone na bazie byłej rafinerii Fanto w Ustrzykach Dolnych. Jej rewitalizacja trwa od kilku lat i w przyszłym roku ten obiekt zostanie oddany do użytku, choć już zaczęto organizować w nim pierwsze wydarzenia.

Rewitalizację byłej strażnicy wyceniono pierwotnie na 2,2 mln zł. Okazała się, że skala trudności remontu wywindowała ten koszt na prawie 3,5 mln zł.

– W 95% były to środki, które pozyskaliśmy z zewnątrz. Nasz wkład był bardzo niewielki – zaznacza starosta bieszczadzki.
Inwestycja została sfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego przeznaczono na ten cel 900 tys. zł i Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Już niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na wyposażenie budynku. Otworzy on swoje podwoje w maju przyszłego roku, gdy rozpocznie się nowy sezon turystyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 100-letnia strażnica w Ustrzykach Dolnych jest wyremontowana. Zobacz jak teraz się prezentuje [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto