Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł kolonizacji Marsa rzeszowskich naukowców wywołuje zainteresowanie na świecie

Dominik Łazarz
dr Konrad Szocik podczas wizyty na Uniwersytecie w Oxfordzie
dr Konrad Szocik podczas wizyty na Uniwersytecie w Oxfordzie WSIiZ
Naukowcy z Rzeszowa opublikowali artykuł, który został wymieniony obok dwóch amerykańskich, przedstawiających problematykę kolonizacji Marsa.

Czasopismo "Nature" to jedno z najbardziej prestiżowych a zarazem najstarszych czasopism naukowych. W wydaniu listopadowym opisało główne idee opublikowanego wcześniej przez naukowców WSIiZ (tj. Konrad Szocik, Kateryna Lysenko-Ryba, Sylwia Banaś, Sylwia Katarzyna Mazur) artykułu w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Space Policy”.

- Nasz artykuł z brytyjskiego czasopisma został wymieniony w „Nature” obok dwóch innych poruszających problematykę przyszłej kolonizacji Marsa, przygotowanych przez amerykańskich naukowców. Teksty te zostały przedstawione, jako oryginalne, zawierające nowatorskie rozważania, ale i możliwe rozwiązania, dotyczące możliwości powodzenia przyszłej kolonizacji Marsa.” – podkreśla dr Konrad Szocik z Katedry Nauk Społecznych WSIiZ w Rzeszowie, jeden z pomysłodawców badań nad kolonizacją Marsa.

Plany kolonizacji Marsa wyznaczają aktualnie politykę NASA, jak również rosyjskiej i chińskiej agencji kosmicznej, a także prywatnego projektu MarsOne. Także miliarder amerykański i autor wielu oryginalnych koncepcji Elon Musk planuje umożliwienie podróży na Marsa. Był on m.in. pomysłodawcą i założycielem znanego systemu płatności PayPale, firmy budującej statki kosmiczne SpaceX, a także samochodów elektrycznych Tesla.

- Zespół naukowców WSIiZ w swoich badaniach kolonizacji Marsa, zwraca uwagę na możliwe etyczne, kulturowe, społeczne i ewolucyjne wyzwania, z którymi może zmierzyć się przyszła ludzka kolonia na Marsie. Dodatkowo członek zespołu badawczego dr Konrad Szocik podczas swoich dwóch wizyt naukowych w Oxfordzie, także poruszał i konsultował niektóre zagadnienia związane z tematem kolonizacji Marsa, z naukowcami i filozofami Uniwersytetu w Oxfordzie. – informuje Monika Lewicka-Bułatek z Biura Prasowego WSIiZ.


Zobacz też: Rzeźba Pik-Poka stanęła w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto