Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” - spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską

OPRAC.: mz
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa zapraszają na spotkanie z Edytą Dawidziak i Karoliną Chomiczewską oraz promocję książki „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” 14 marca 2024 r. o godz. 17.00 w budynku WiMBP, ul. Sokoła 13.

Inicjatywa publikacji zrodziła się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa i adresowana jest do mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych historią i architekturą naszego miasta. Autorki inspirowały się ciekawostkami oraz historiami dotyczącymi rzeszowskich zabytków, odkrytymi w ramach bieżącej działalności biura, tj. podczas oględzin obiektów zabytkowych, opracowania dokumentacji konserwatorskiej, kwerend archiwalnych lub rozmów z właścicielami.

„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór dwudziestu tekstów o wybranych obiektach zabytkowych z terenu Rzeszowa ukazanych pod kątem ich złożonej i nie zawsze oczywistej historii. Publikacja uchyla ponadto rąbka tajemnic o historycznych technikach i technologiach zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju. Czytelnicy znajdą w niej informacje o rzadko podejmowanych zagadnieniach związanych z przeprowadzonymi pracami konserwatorskimi, którym owe obiekty zawdzięczają swoją egzystencję i dzięki którym przetrwały w obecnej formie, ale również o innych działaniach człowieka, które doprowadziły do ich przekształceń i w konsekwencji ich „zubożenia” tj. utraty tego, co z punktu widzenia wartości zabytkowych cenne i warte zachowania.

Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia. Inicjatywa ma na celu przybliżenie Mieszkańcom Rzeszowa piękna i unikatowości lokalnych zasobów zabytkowych, poprzez zwrócenie uwagi na cenne elementy stylu architektonicznego, zastosowanych technologii oraz walory wyposażenia i wystroju wnętrz.*

Wstęp na spotkanie jest wolny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto