Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie archeologów w centrum Rzeszowa

Katarzyna / mat. pras.
Do niecodziennego odkrycia jednego z najstarszych zabytków na terenie naszego miasta doszło w trakcie badań archeologicznych, prowadzonych przy przebudowie ul. 3 Maja.

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego od początku lutego prowadzi badania archeologiczne tuż obok wieży farnej na ulicy 3 Maja. W trakcie prac badawczych rzeszowscy archeolodzy odkryli niezwykły, dobrze zachowany kamienny mur z XIV lub XV wieku. Mur ten najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny, dzisiaj potocznie nazywany "farą".

- Najstarsze wzmianki dotyczące kościoła pochodzą z listu Kazimierza Wielkiego do papieża Urbana V z 1363 r. Polski król prosi w nim papieża o wyznaczenie odpustów dla rzeszowskiej fary. Co ciekawe, poselstwo w Stolicy Apostolskiej w tym czasie sprawował Jan Rzeszowski, pierwszy właściciel miasta – tłumaczy Tomasz Tokarczyk, pod którego kierownictwem odbywają się prace.

W średniowieczu, wokół kościołów parafialnych zakładano cmentarze, które mogły funkcjonować nawet kilka stuleci. Taki teren często grodzono, w celu wyznaczenia strefy sacrum i jej symbolicznego wydzielenia z krajobrazu. Rzeszowski cmentarz przy farze istniał jeszcze do końca XVIII w. Wówczas wskutek zarządzenia władz austriackich zmarłych zaczęto grzebać poza granicami miasta na nowo zakładanych cmentarzach. Tak powstał znany rzeszowianom do dziś Stary Cmentarz przy ulicy Targowej.

W trakcie prowadzonych badań, archeolodzy natrafili na kilka pochówków, z zachowanymi fragmentami ludzkich szkieletów, a także na liczne, bardzo ciekawe fragmenty kolorowego szkła oraz różnorodnej ceramiki, związanych z funkcjonowaniem Rzeszowa w czasach staropolskich.

O ile przypuszczenia archeologów się potwierdzą, będzie to druga, najstarsza budowla w Rzeszowie. Odkryty zarys muru i sam cmentarz są jeszcze widoczne na planie Karola Henryka Wiedemanna, który został sporządzony w 1762 r.

Badania potrwają jeszcze przez kilka dni i pomimo ujemnych temperatur, które utrudniają pracę, są duże szanse na kolejne ciekawe odkrycia, które będą prowadzone w najgłębszych i zarazem najstarszych warstwach stanowiska archeologicznego przy wieży farnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto