MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na granicy w Budomierzu udaremniony przemyt kła morsa arktycznego

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na granicy w Budomierzu udaremniony przemyt kła morsa arktycznego.
Na granicy w Budomierzu udaremniony przemyt kła morsa arktycznego. KAS
Przemyt kła morsa arktycznego udaremnili celnicy z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Budomierzu. Okaz objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) przewoził bez wymaganych zezwoleń obywatel Ukrainy.

Kieł morsa arktycznego został wykryty podczas kontroli pojazdu, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że należy on do gatunków objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

- 71-letni kierowca, który przewoził 45-centymetrowy kieł w bagażu, nie zgłosił okazu do kontroli. Nie posiadał też zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Na granicy w Budomierzu udaremniony przemyt kła morsa arktycznego.
Na granicy w Budomierzu udaremniony przemyt kła morsa arktycznego. KAS

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze zatrzymali okaz do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Mors arktyczny (łac. Odobenus rosmarus) podlega ochronie, zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest kontrolowanie handlu gatunkami, których liczebność lub stan wskazują na ryzyko ich zagrożenia, zapobiegając niekontrolowanemu wykorzystywaniu zasobów naturalnych. Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska.

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli nielegalny przewóz blisko 1,3 tys. okazów CITES.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na granicy w Budomierzu udaremniony przemyt kła morsa arktycznego - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto