Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karpatka nadal nie drąży tunelu w Babicy. Prace opóźnia występowanie metanu [ZDJĘCIA]

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Nie wiadomo, kiedy Karpatka zacznie drążyć tunel.
Nie wiadomo, kiedy Karpatka zacznie drążyć tunel. GDDKiA
Maszyna do drążenia tunelu TBM, zwana przez mieszkańców regionu „Karpatką”, miała zacząć pracę jeszcze w tym roku. Wygląda na to, że z tych planów nic nie wyjdzie, ponieważ ulatnianie się gazu z próbnych odwiertów i występowanie metanu znacznie wydłuży harmonogram robót. Obecnie trwa proces przygotowania terenu i badań geologicznych góry, pod którą zostanie przewiercony 2-kilometrowy odcinek drogi.

Przypomnijmy. Budowa drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica to zadanie w powiecie rzeszowskim i strzyżowskim, na terenie gmin Rzeszów, Boguchwała, Czudec, Niebylec i Strzyżów. 

Wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica (węzeł typu trąbka) w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Zakres prac obejmuje także budowę tunelu o długości ponad 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.

Wykonawca, którym jest Mostostal Warszawa, zapewniał, w maju, że jeszcze w tym roku rozpocznie się drążenie tunelu. Niestety jak przyznaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w lipcu br. podczas próbnych pompowań mających na celu obniżenie zwierciadła wody na potrzeby drążenia tunelu maszyną TBM, stwierdzono ulatnianie się gazu. Gaz pojawił się w 2 z 44 otworów studziennych.

- W celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi pracującemu na budowie, wykonawca wstrzymał prace związane z próbnym pompowaniem oraz wierceniem pozostałych studni. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu potwierdzono w pobranych próbkach gazu obecność metanu. Pobrano również próbki do badań laboratoryjnych, które potwierdziły obecność metanu w wodzie. Ponadto określono plan działania w celu identyfikacji zagrożeń dla planowanych prac wiertniczych oraz drążeniowych tunelu mający na celu rozpoznanie skali i określenie działań niezbędnych do przystosowania maszyny TBM do wiercenia w środowisku metanowym -wyjaśnia Joanna Rarus, rzecznik rzeszowskiego oddział GDDKiA.

Drogowcy informują, że od momentu wykrycia gazu oraz w trosce o bezpieczeństwo pracowników przy drążeniu tunelu, na budowie pracuje szeroki zespół specjalistów zarówno po stronie wykonawcy (specjaliści z zakresu geologii górniczej oraz hydrogeologii) jak i GDDKiA. Współpracuje z nimi zespół ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa pod przewodnictwem profesora Marka Cały Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami.

- Wykonawca szacuje, że rozpoczęcie drążenia tunelu nastąpi w przyszłym roku. Wynika to z wielu czynników, które muszą zostać dostosowane w celu zapewnienia odpowiednich poziomów bezpieczeństwa. Warto również podkreślić, że występowanie gazu nie wstrzymało prac na S19. Na pozostałej części tego 10-kilometrowego odcinka trwają prace budowlane. W branży drogowej kontynuowane są wykopy i nasypy oraz układanie nawierzchni na trasie głównej. Trwają prace mostowe, w tym m.in. przy budowie estakad w Mogielnicy, Lutoryżu i Racławówce. W zakładzie prefabrykacji kontynuowana jest produkcja prefabrykowanych segmentów obudowy tunelu - tłumaczy Joanna Rarus.

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do Babicy realizowany jest w systemie "Projektuj i buduj". Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł. Zakończenie prac zaplanowano w 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karpatka nadal nie drąży tunelu w Babicy. Prace opóźnia występowanie metanu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto