MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce powstanie Ogród Motyli na Bulwarach w Rzeszowie. Jakie rośliny pojawią się w Ogrodzie?

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
Oman wielki, malutka błonkówka i listkowiec cytrynek
Oman wielki, malutka błonkówka i listkowiec cytrynek Patrycja Reszko
Już wkrótce na rzeszowskich Bulwarach powstanie Ogród Motyli. To jedna z atrakcji, które sfinansowane zostaną z „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa”. Jakie rośliny zostaną posadzone w Ogrodzie i czy już w tym roku będziemy mogli zobaczyć na nich motyle?

By motyle cieszyły oczy

Któż z nas nie lubi motyli. Przecież to piękne i pożyteczne stworzonka. Kojarzą nam się letnią łąką, latem i beztroską. Z jednej strony chcemy, aby było ich jak najwięcej, z drugiej jednak nieświadomie szkodzimy im swoim nieroztropnym zachowaniem. Niestety, od lat 90. populacja wielu gatunków motyli, również tych pospolitych bardzo się zmniejszyła.

Często koszone trawniki, brak naturalnych ekosystemów łąkowych i zadrzewień oraz liczne monokultury sprawiają, że kształtowane przez nas środowisko staje się nieprzyjazne motylom. Dodatkowo miłośnicy zbyt idealnych i wypielęgnowanych ogródków, stosują przeróżne środki ochrony roślin i sztuczne nawozy, które działają negatywnie na motyle w stadium larwalnym, a także dorosłym. Poza tym w naszych ogrodach często brakuje roślin, którymi żywią się larwy - tak zwanych roślin żywicielskich To wszystko sprawia, że brak zasobów pokarmowych zmniejsza populacje tych owadów.

Niestety, również w Rzeszowie w ostatnich latach zniknęło wiele dzikich terenów i łąk, na których motyle i ich larwy mogły zdobywać pożywienie. W mieście, zwłaszcza w okolicach Wisłoka i zalewu na tej rzece od kilkunastu lat likwiduje się bogate w roślinność łąki, stawiając na nich bloki.

Poza tym trawniki wzdłuż chodników i ścieżek rowerowych, nawet na terenach rekreacyjnych są bardzo często i regularnie koszone. Mimo iż założono na w rezerwacie Lisia Góra łąki kwietne, to owady, a szczególnie motyle jednak chętniej wybierają rosnącą na trawnikach koniczynę czy komonicę. A to dla makrofotografów prawdziwa gratka w Rzeszowie.

"Ogród motyli" w Rzeszowie

I właśnie dla fotografów, jak i miłośników motyli oraz pozostałych owadów Miasto Rzeszów stworzy "Ogród motyli". Będzie on kolejnym ciekawym miejscem, które powstanie nad Wisłokiem.

To tutaj, na działkach znajdujących się w sąsiedztwie zejścia z kładki łączącej Bulwary z Nowym Miastem a także łąki kwietnej i trzmielowiska posadzone zostaną przyciągające motyle rośliny.

Będą to m.in. astry, budleje, jeżówki, kocimiętki, szałwie i lawendy. Ustawione zostaną także domki dla motyli. Ogród gotowy będzie do końca czerwca tego roku. Podpisana została już umowa z wykonawcą – firmą MarkFlor z Krakowa.

Wiosną zakwitnie "Krokusowa łąka"

Firma MarkFlor wykona także drugą zieloną atrakcję w Rzeszowie – stworzy łąkę krokusową na zieleńcu przy Placu Ciechociemnych.

Zarówno Ogród Motyli jak łąka krokusowa zostaną sfinansowane z pieniędzy zewnętrznych, które na „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” wpłaciła spółka InPost. Koszt wykonania tych zielonych atrakcji to 96 tys. zł.

"Niebieska łąka" na 670-lecie miasta

W tym roku Rzeszów świętuje swoje 670-lecie. Z tej okazji przez cały rok organizowane są wydarzenia upamiętniające rocznicę. Jedno z nich będzie miało formę pięknej kwietnej łąki, która powstanie na zieleńcu znajdującym się pomiędzy Wisłokiem a budynkami Zespołu Szkół Gospodarczych. Na łące posadzone zostaną rośliny, których kwiaty mają niebieski kolor. Niebieska łąka zostanie założona jeszcze w czerwcu tego roku. Z pewnością znajdziemy tam rośliny w kolorze niebieskim kwitnące latem, takie jak chaber bławatek czy len.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto