Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest porozumienie między Rzeszowem i Głogowem Małopolskim w związku ze zmianą granic

OPRAC.:
Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Prezydent Rzeszowa Marek Bajdak (z lewej) i Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj w rzeszowskim ratuszu
Prezydent Rzeszowa Marek Bajdak (z lewej) i Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj w rzeszowskim ratuszu Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Miasto Rzeszów i gmina Głogów Małopolski ostatecznie porozumiały się w sprawie rozliczeń związanych z poszerzeniem Rzeszowa. Ustalono warunki, na jakich Głogów Młp. przekaże miastu szkołę, halę sportową oraz sieć kanalizacyjną i wodociągową.

W czwartek w ratuszu w Rzeszowie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów Rzeszowa i Głogowa Małopolskiego, podczas którego uregulowano wszystkie sprawy pomiędzy gminami związane z rozliczeniem się w związku ze zmianą granic Rzeszowa. Ustalenia, które zapadły na spotkaniu, dotyczą szkoły, hali sportowej oraz sieci: kanalizacyjnej i wodociągowej.

Do końca maja tego roku gmina Głogów Małopolski przekaże spółce MPWiK Rzeszów sieci wodne i kanalizacyjne. MPWiK zapłaci gminie Głogów Młp. za sieci 50 proc. ich wartości, czyli ok. 350 tysięcy złotych netto.

Marek Bajdak, pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa tłumaczy, że te sieci zostaną zmodernizowane, aby można je było spiąć z systemem miejskim. Do tego czasu mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp.

Burmistrz Paweł Baj zobowiązał się, że Głogów Młp. będzie obsługiwać mieszkańców Rzeszowa w zakresie dostarczania wody do końca 2021 roku, a w przypadku sieci kanalizacyjnej do czerwca 2022 roku.

Kiedy MPWiK stanie się formalnie właścicielem sieci, podpisze nowe umowy z mieszkańcami Miłocina i Pogwizdowa, zaś ze spółką EkoGłog zostanie podpisana umowa o hurtowym dostarczaniu wody i odbiorze ścieków.

Rzeszów spłaci zadłużenie gminy Głogów Małopolski

Samorządy porozumiały się także w kwestii szkoły i hali sportowej w Pogwizdowie Nowym. Rzeszów spłaci zadłużenie gminy Głogów Młp. w wysokości 2 420 976 zł, jakie gmina zaciągnęła w związku z budową sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym. Zgodę na wypłatę tej kwoty wyrazili już miejscy radni.

W sprawie szkoły ustalono, że do końca maja 2021 r. zostanie podpisany akt notarialny i gmina Głogów przekaże nieodpłatnie budynek i majątek szkoły miastu Rzeszów. Za okres od stycznia do maja miasto zapłaci gminie Głogów Młp. niewielki czynsz w ramach dzierżawy tego budynku.

- Omówiliśmy i dopracowaliśmy wszystkie szczegóły, tak aby dla mieszkańców Pogwizdowa i Miłocina nic się nie zmieniło, by nie odczuli zmian formalnych – podkreśla prezydent Marek Bajdak.

- W ten sposób kończymy sprawy majątkowe pomiędzy Głogowem Młp. i Rzeszowem dotyczące Miłocina i Pogwizdowa. Cieszę się, że wreszcie w Ratuszu jest przychylność i zrozumienie dla tego tematu. Tak powinno być od dawna - dodaje Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.

Tak rósł Rzeszów

Rzeszów w ciągu ostatnich kilkunastu lat powiększył swoją powierzchnię o 140 procent. W 2005 roku miasto miało ok. 54 km kwadratowe, a dziś już prawie 129 km kw. Przybyło także mieszkańców. Obecnie w Rzeszowie zameldowanych jest ponad 196 tys. osób, czyli o ok. 37 tys. więcej niż w 2005 r.

Ostatnia zmiana granic została przeprowadzona 1 stycznia 2021 r., kiedy to w granice miasta włączony został Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski.

Powiększenie Rzeszowa. 10 miejscowości w ciągu 14 lat! Zobac...

Źródło: Serwis Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa


ZOBACZ TEŻ: Wojewoda Ewa Leniart o połączeniu Rzeszowa z gminą Krasne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto