MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują ogródki działkowe w Rzeszowie i okolicy?

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
ROD jest jednym z ulubionych przez Polaków miejsc rekreacyjnych
ROD jest jednym z ulubionych przez Polaków miejsc rekreacyjnych Polska Press
Idzie wiosna, a w związku z tym pojawiają się pierwsze oferty sprzedaży ogródków działkowych w Rzeszowie i okolicy. Ceny za działkę ROD zaczynają się już od 16 tys. zł.

Ceny za działki ROD (rodzinnych ogrodów działkowych) w regionie zaczynają się już od 16 tysięcy złotych. To intrygująca oferta dla tych, którzy marzą o własnym kawałku zieleni, gdzie mogliby odpocząć od miejskiego zgiełku i poświęcić czas na przyjemne prace ogrodnicze. Jednakże warto zastanowić się, co kryje się za tymi cenami oraz jakie są perspektywy dla potencjalnych nabywców.

Na wstępie warto zaznaczyć, że mimo używania terminu "kupno", w przypadku działek ROD mówimy o dzierżawie. Proces ten rozpoczyna się od podpisania umowy dzierżawy działkowej z ogrodem, pod warunkiem że działka jest wolna. Alternatywnie, istnieje możliwość przyniesienia praw do działki poprzez podpisanie odpowiedniej umowy z osobą, która chce zbyć swoje prawa do działki. W obu przypadkach istotne jest, aby notariusz potwierdził autentyczność podpisów.

Po podpisaniu umowy przyniesienia praw do działki nowy działkowicz musi złożyć wniosek o zatwierdzenie tej umowy w zarządzie ogrodu. Po podjęciu uchwały przez zarząd nowa osoba zostaje przyjęta jako członek Polskiego Związku Działkowców. Kolejny etap to szkolenie nowych użytkowników, które obejmuje omówienie praw, obowiązków oraz regulaminu ogrodu.

Jeśli chodzi o opłaty, nowi działkowicze muszą liczyć się z jednorazową opłatą w pierwszym roku użytkowania działki, opłatą członkowską oraz ewentualną jednorazową opłatą inwestycyjną. Wartość tej ostatniej opłaty ustalana jest indywidualnie przez każdy ogród. W zasadzie działka powinna być opłacona przez poprzedniego użytkownika, ale jeśli tak nie jest, nowy użytkownik musi się liczyć z dodatkowym obciążeniem.

Jednym z istotnych ograniczeń, na jakie warto zwrócić uwagę, jest fakt, że na działkach ROD nie można zamieszkiwać ani prowadzić działalności gospodarczej. Dopuszczalne jest korzystanie z działki jedynie jako miejsca rekreacji i wypoczynku. Procedura dzierżawienia działek ROD nie jest skomplikowana, jednak wymaga pewnych formalności i dostosowania się do regulaminu ogrodu oraz przepisów prawa.

Za ile można odkupić dzierżawę działki ROD?

Na rynku pojawiają się już pierwsze oferty od prywatnych osób. Ceny w internecie zaczynają się od 16 tys. zł, a kończą nawet na 80 tys. zł. Skąd taka różnica w cenach? Wszystko zależy od wielkości działki, jej zabudowy, roślinności, tego czy posiada altanę, dodatkowe atrakcje i sprzęt. Jeśli działka jest zadbana, posiada składzik na narzędzia czy huśtawkę, to jej cena oscyluje około 40 tys. zł. Działki znajdujące się bliżej centrum miasta lub popularnych terenów rekreacyjnych zazwyczaj są droższe niż te położone na obrzeżach. Ogródki ROD oferowane przez prywatnych sprzedających mają też dodatkowe atuty, które wpływają na ich wartość. Są to często wybudowane altany, domki czy zrobiona infrastruktura (system nawadniający, oświetlenie, toaleta), co ułatwia korzystanie z działki i podnosi jej atrakcyjność dla potencjalnych nabywców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kosztują ogródki działkowe w Rzeszowie i okolicy? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto