Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel w kształcie pieca stanie na Placu Garncarskim w Rzeszowie?

Bartosz Gubernat
Architects SC
Taki budynek ma powstać na placu Garncarskim. Będą w nim apartamenty, czterogwiazdkowy hotel i część handlowo-usługowa. A na górze - basen.

- Wyrzeźbiony w ziemi, z ogromną niespodzianką wewnątrz - dziedzińcem wytoczonym na kole garncarskim. Ten budynek będzie jak ceramika, która jest nieustanną niespodzianką. Tworząc jej elementy, nigdy nie wiadomo, jaki będzie efekt pracy - opisują koncepcję hotelu jej autorzy.

34 propozycje

Plac Garncarski, rozciągający się między ulicami Króla Kazimierza, Szpitalną i Wierzynka, w dużej części jest własnością firmy Developres z Rzeszowa. Inwestor na razie prowadzi tu parking, ale zamierza wybudować hotel. Kilka lat temu zaprezentował radnym koncepcję budynku, ale projekt nie przypadł im do gustu. Zdecydowano, że kształt zabudowy działki powinien zostać dokładnie określony miejscowym planem zagospodarowania. Miejscy planiści przygotowali projekt takiego dokumentu, ale jego założenia nie spełniły do końca oczekiwań ani dewelopera, ani miasta.

- Dlatego tuż po rozstrzygnięciu konkursu na projekt przebudowy ul. 3 Maja zgłosili się do nas przedstawiciele Developresu. Zapytali, czy możemy im pomóc przygotować dobry projekt zabudowy tego miejsca. Chociaż ta działka nie ma jakiejś dużej wartości historycznej, będzie rzutować na wizerunek tej części miasta. Dlatego zgodziliśmy się zorganizować konkurs, nam także zależy na zabudowie wysokiej jakości - mówi Jarosław Łukasiewicz, wiceprezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Rozstrzygnięty właśnie konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym architekci składali do SARP szkice przedstawiające ich wizję zabudowy placu wraz z architekturą towarzyszącą mu na sąsiednich ulicach - od Baldachówki, po Szopena. Wpłynęły 34 zgłoszenia, a autorzy pięciu najlepszych prac zostali zaproszeni do II etapu i musieli przygotować bardziej szczegółową dokumentację swoich propozycji. Jako najlepszy jurorzy wybrali pomysł z Hiszpanii.

10 kondygnacji

Architekci Joanna Jędruś-Cabrera, Juan Jose Beana Martinez, Marta Gomez-Martinez i zespół Bakpak Architects SC zaproponowali budynek 10-kondygnacyjny, z czego trzy znajdą się pod ziemią. Dwie z nich zajmie parking na 202 auta. Nad ziemią będzie się wznosić pozostałe 7 pięter, wysokich na 25,5 metra.

Budynek w kształcie pieca garncarskiego nawiązuje kształtem do organizowanych tu przed laty targów, na których można było kupić m.in. wyroby rękodzieła ceramicznego. Niecodzienny kształt to nie wszystko. Ciekawostką będą ceramiczne żaluzje na elewacji budynku. Wewnątrz budynku architekci zaprojektowali duże patio, które będzie połączone z komercyjną częścią budowli. Na wyższych kondygnacjach powstanie m.in. czterogwiazdkowy hotel na 120 pokoi, a na samej górze - eleganckie apartamenty. Na 6. kondygnacji zaplanowano taras widokowy z basenem i barem.

Zwycięzca konkursu otrzyma 15 tys. zł nagrody i będzie miał szansę podpisać z inwestorem umowę na wykonanie projektu budowlanego. Znając już główne założenia inwestycji, planiści będą mogli dokończyć plan zagospodarowania terenu i przedłożyć go radnym do uchwalenia. Budowa hotelu będzie się wiązała z wyburzeniem kamienicy nr 1 przy ul. Wierzynka. Jej lokatorzy zostaną przeniesieni do innych miejskich mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto