Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy supernowoczesną halę do serwisowania składów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Od stycznia w pobliżu stacji Staroniwa w Rzeszowie funkcjonuje najnowocześniejsze w południowej Polsce zaplecze do serwisowania pociągów.
Od stycznia w pobliżu stacji Staroniwa w Rzeszowie funkcjonuje najnowocześniejsze w południowej Polsce zaplecze do serwisowania pociągów. Krzysztof Kapica
Od stycznia w pobliżu stacji Staroniwa w Rzeszowie funkcjonuje najnowocześniejsze w południowej Polsce zaplecze do serwisowania pociągów, konkretnie Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Hala składająca się z części serwisowej, szkoleniowej, warsztatowej, magazynowej, administracyjno-biurowej oraz myjni kosztowała 150 mln zł.

Obiekt w Rzeszowie kilka dni temu wizytowali członkowie zarządu województwa podkarpackiego.

- Prawie pięć milionów pasażerów skorzystało z naszych przewozów regionalnych w poprzednim roku, a ponad połowa tej liczby to podróże w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Ten obiekt zapewni sprawne funkcjonowanie, a zarazem rozwój naszych usług transportowych. Świat stawia na kolej i w tym kierunku będzie podążać także nasz region - powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Hala na Staroniwie jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w południowej Polsce. W jej skład wchodzą takie urządzenia jak układ torowy (bocznica) z systemem rozjazdów, współpracujący ze stacją PKP Staroniwa, myjnia mechaniczna, pracująca w systemie zamkniętym obiegu wody, z podczyszczalnią ścieków, tokarka podtorowa do toczenia zestawów kołowych, laserowe stanowisko do pomiaru zarysu profili zestawów kołowych, waga do sprawdzania nacisku zestawów kołowych na szynę, zapadnia umożliwiająca wymianę zestawów kołowych oraz silników trakcyjnych, suwnica o nośności 16 ton, oraz stanowisko do odladzania taboru.

-Ta hala to coś niesamowitego. Serwisując pociągi, pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie, ten obiekt pozwala kompleksowo wykonywać wszystkie prace. Dodatkowo do dyspozycji mamy też symulator pozwalający na szkolenie maszynistów. Dzięki temu urządzeniu przyszli maszyniści będą poznawać szlaki kolejowe na Podkarpaciu oraz typy pojazdów wykorzystywanych przez Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną - mówi Jan Trawelski, naczelnik działu ds. handlowych i ekonomicznych w spółce Polregio.

Zakup wspomnianego symulatora jazdy, został zrealizowany w ramach innego projektu dofinansowanego z RPO WP 2017-2021).
Obecnie w rzeszowskiej hali pracuje około 70 osób. Są to elektronicy, informatycy i mechanicy. Cały ten sztab osób dba o bezpieczeństwo i niezawodność składów poruszających się po torach w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- Pracujemy tutaj od stycznia. Do dyspozycji mamy nowoczesny sprzęt, co pozwala zapewnić serwis 24 godziny na dobę - mówi Andrzej Dymura, mistrz utrzymania taboru w Polregio.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mamy supernowoczesną halę do serwisowania składów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto