Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczna i tak długo wyczekiwana chwila na lotnisku w Jasionce! Dziś z Manchesteru przyleciała milionowa pasażerka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 7 lat
Był czerwony dywan, złote balony, olbrzymi tort, prezenty a na deser jeszcze recital Justyny Steczkowskiej. Tak Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka przywitał dziś milionowego pasażera, a właściwie pasażerkę - Iwonę Kurpiewską, która z mężem Robertem i synkiem Leosiem przyleciała do rodziny samolotem z Manchesteru.

Jakie to jest uczucie wysiąść z samolotu i dowiedzieć się, że jest się tą milionową pasażerką?

- Ogromne zaskoczenie, dość stresujące doświadczenie, bo troszkę serce mocniej bije, ale jednocześnie fantastyczne, wyjątkowe, niezapomniane, bardzo przyjemne uczucie - nie ukrywała wielkiej radości pochodząca z Podkarpacia, a dokładnie z Horyńca Zdroju, Iwona Kurpiewska. - Każdemu życzę, żeby mógł coś tak wspaniałego w życiu przeżyć.

Śmieje się, że na początku myślała, że to żart. - Zrobiło mi się gorąco, oblały mnie poty, ale po minach pań, które ze mną rozmawiały bardzo szybko uświadomiłam sobie, że to się dzieje naprawdę! Pomyślałam sobie: vow, cuda się zdarzają!!! Jestem oczarowana, niezwykle mile zaskoczona samą organizacją tego wydarzenia.

Do Rzeszowa, do rodziny (rodzice w Horyńcu Zdroju, siostra w Hermanowej, brat w Rzeszowie) przyleciała liniami Ryanaira z Manchesteru, gdzie zajmuje się rekrutacją, jest managerem i pracuje dla jednej z firm zbrojeniowych. W Anglii mieszka od 10 lat. W podróży towarzyszył jej mąż Robert i synek Leoś.

Zapowiada się fantastyczny Sylwester w gronie rodziny?

- Tak. Na pewno na domówce będziemy mieli o czym rozmawiać przy stole i co wspominać - przyznaje 34-latka.

Mówi, że latając do kraju zawsze korzysta z lotniska w Jasionce. - Super jest widzieć progres, jaki zrobiło - zauważa. - Nie tylko patrząc na sam terminal i otoczenie, ale także na obsługę.

Specjalnie dla pasażerki z certyfikatem "milion" przygotowany był między innymi czerwony dywan, fajerwerki, bukiet kwiatów, ogromny tort z cukierni Radosława Raka, komplet walizek, zaproszenie na romantyczny weekend do Hotelu Skalny SPA w Polańczyku, a także bon na wakacje o wartości 2,5 tys. zł od Biura Podróży Coral Travel.

- Przywitanie milionowego pasażera to przełomowy, długo wyczekiwany moment w historii naszego lotniska. To wydarzenie bez precedensu - cieszył się dziś Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka. - Tak naprawdę od kilku lat pracowaliśmy na to, aby ten wynik uzyskać. Bardzo mocno rozbudowaliśmy naszą siatkę połączeń. W ostatnich latach pojawiły się nowe kierunki, zarówno w tym segmencie regularnym, ale też czarterowym. Postawiliśmy na połączenia wakacyjne, które w ostatnim czasie cieszą się duża popularnością. I nie ukrywam, że ta strategia, którą obraliśmy, przyniosła bardzo dobre rezultaty.

Po drodze trzeba się było jeszcze zmierzyć z kwestiami związanymi z pandemią, atakiem Rosji na Ukrainę, kryzysami ekonomicznymi. - Jak widać, odpowiednio dostosowaliśmy się do tych niełatwych zdarzeń i dziś cieszymy się z tego, że możemy świętować milionowego pasażera na lotnisku.

A co przekroczenie tej bariery 1 000 000 daje naszemu portowi?

- To tak naprawdę jest wejście do wyższej ligi, jeśli chodzi o lotniska regionalne - zaznacza prezes Adam Hamryszczak. - Wchodzimy do ekstraklasy lotnisk regionalnych i będziemy już inaczej postrzegani przez naszych partnerów biznesowych - przewoźników. Udowodniliśmy, że to, o czym mówiliśmy w ostatnim czasie, stało się faktem i to jest też taki dowód na wiarygodność, konsekwencję.

Czy w przeszłości był już taki moment, że było bardzo blisko do tego milionowego pasażera?

- Powiem szczerze, że nie - mówi Adam Hamryszczak. - Początkowe miesiące tego roku dawały już pierwsze nadzieje na to, że 2023 rok zamkniemy tym wymarzonym, historycznym rekordem.

Dodaje, że rozwój lotniska to nie tylko nowe kierunki. - To również inwestycje poprawiające jakość obsługi pasażerów, nowe punkty gastronomiczne i handlowe, miejsca przyjazne rodzinom i dzieciom, a także inwestycje w otoczeniu portu, jak nowy parking - wymienia. - Dzięki inicjatywie pana marszałka możemy się także cieszyć z kolejki aglomeracyjnej, którą pasażerowie dojeżdżają do naszego lotniska.

Pytany o plany zaznacza, że w 2004 roku chcą utrzymać ten rekordowy wynik. - A jeśli uda się go jeszcze delikatnie poprawić, będziemy bardzo szczęśliwi. Zakładamy stały rozwój naszego lotniska, wzbogacanie siatki połączeń. Chciałbym, żeby z Jasionki w najbliższych latach można było również polecieć do Francji, czy do Portugalii.

Władysław Ortyl, marszałek województwa mówił, że port w Jasionce jest dziś niewątpliwie jednym z najważniejszych w Europie środkowo - wschodniej. - Stało się to za przyczyną tego dramatu, który dzieje na Ukrainie. Wszyscy czekamy na czas pokoju i odbudowy Ukrainy. Nasze lotnisko z pewnością będzie wówczas odgrywało znaczącą rolę.

Najlepszy miesiąc w historii lotniska to sierpień 2023 r. - ponad 121 tys. pasażerów. Do tej pory najlepszy wynik lotnisko osiągnęło w 2019 roku, gdy odprawiono 772 tys. osób.

Nowe połączenia 2023:

  • Regularne Lufthansy do Monachium (Niemcy) – codzienne loty od kwietnia 2023
  • Regularne Wizz Air do Rzymu (Włochy) – 2-3 razy w tygodniu od czerwca 2023
  • Regularne LOT do Mediolanu (Włochy) – raz w tygodniu od listopada 2023
  • Czartery do Podgoricy (Czarnogóra) z Rego Bis – raz w tygodniu w sezonie letnim
  • Czartery do Kefalonii (Grecja) z Grecos – raz w tygodniu w sezonie letnim
  • Egipskie czartery do Hurghady z Join Up, do Sharm el Sheikh z Anex i Join Up oraz do Marsa Alam z Coral Travel.

A jeśli chodzi o cargo? W 2022 roku, który jak dotąd był najlepszy w historii cargo, obsłużyli 44 tysiące ton ładunków. Natomiast po trzech kwartałach tego roku to już prawie 46 tysięcy ton. - To gigantyczny wynik, o którym jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć - mówią w porcie.

21 września na terenie sąsiadującym z portem lotniczym Rzeszów-Jasionka, wbito pierwszą łopatę pod budowę największej inwestycji w historii polskiego lidera obsługi technicznej samolotów, spółki LOTAMS. Tym samym uroczyście zainaugurowano etap prac budowlanych bazy zlokalizowanej na Podkarpaciu, która za niespełna dwa lata ma przyjąć do obsługi pierwsze samoloty.

Od 3 kwietnia 2024 roku z podrzeszowskiego lotniska będzie można polecieć Ryanairem dwa razy w tygodniu do hiszpańskiego Alicante. Ogłoszono także nowe połączenia czarterowe na lato 2024 na hiszpańską Majorkę oraz do Izmiru w Turcji i Enfidhii w Tunezji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto